Jak se motorkář s romantickou duší stal betlemářem

Jak se motorkář s romantickou duší stal betlemářem
Foto: IVA
Rudice Společnost 28 / 12 / 2021

Každou zimu Jan Vysloužil přidělá jeden oddíl

Rudice proslavila zemská osa, která protíná dědinu ve středu světa, ale i unikátní pohyblivý betlém amatérského řezbáře Jana Vysloužila, který najdete ve staré škole.

Mistrem řezbářem se stal díky otci, který jej naučil, jak s dřevem zacházet. „Chtěl jsem být rytcem. Pořád jsem něco maloval a navrhoval, ale nakonec jsem skončil jako soustružník, než jsem pronikl do tajů dřeva,“ říká Jan Vysloužil, který společně s otcem vyzdobil místní kostel a zrekonstruoval oltář. 

 Osudovou oklikou se vrátil na Moravu

Pochází ze severních Čech, ale v Rudicích prožil větší část svého života. Rodiče se do Sudet přesunuli z Moravy. Společně s manželkou, kterou mimochodem potkal ve Zlíně, začali žít společný život v Hradci Králové, než se osudovou oklikou vrátili do Rudic, kde před více jak čtyřiceti lety zapustil kořeny. Rudice se staly jeho domovem. "Když jsme jezdili za rodiči do Čech, za dva dny už jsem se chtěl vracet domů do Bílých Karpat,“ usmívá se pod vousy betlemář, který se s místními sžil natolik, že byl hybnou silou při osamostatnění Rudic a odtržení od Nezdenic. Dvanáct let také vykonával funkci místostarosty.

 Manželka se sousedy mě postrkovali do práce

Po odchodu do důchodu se vyřezávání začal věnovat naplno. „Můj táta celý život toužil vytvořil velký mechanický betlém, ale nepodařilo se mu to. Chtěl jsem splnit jeho sen, a proto jsem se pustil do vyřezávání. Na Vánoce jsem před deseti lety vytvořil první část betléma s výjevem Ježíška ve chlévě. Ženě a dětem se jesličky líbily, tak mě společně se sousedy a známými postrkovali, abych vyřezával dál a vymyslel další část,“ popisuje Jan Vysloužil svůj řezbářský začátek v roce 2012.

 Dvě stovky postaviček

Od té doby věnoval přes 3 000 hodin práci na třípatrovém betlému. „Vyřezávám jen přes zimu, v létě neudržím duši motorkáře, sednu na tříkolku či svého starého Choppra Yamahu a brázdím okresní silnice po celé republice. Každý rok jedu na mašině také do Hradce a nezapomenu se zastavit omrknout třebechovický mechanický betlém, který mě vždy fascinoval,“ říká betlemář, který sbírá inspiraci především z příběhů a vyprávění lidí. Postavičky nejsou vyloženě autentické, ale možná se v nich sousedé najdou. Jedna mu zabere 4,5 hodiny práce. Každou zimu vytvoří a přidá k betlému další díl, přes pandemii stihnul dokonce dva.

 Najdete funebráky i bílou paní ze Světlova

Dnes má betlém přes čtyři metry. Kromě jesliček v něm najdete všechna řemesla, na která si vzpomenete - kováře, kominíka, fašančáry, muzikanty, myslivce, horaly, rybáře, karbaníky, lyžaře, holiče, funebráky, tanečníky, ale i muže hrající kulečník, lázeňského seladona, bílou paní ze Světlova, starostu dědiny a další. Do betléma zakomponoval i rudický kostelík a přečkovickou kapličku. „Nejvíc jsem pyšný na tkalce, hospodského a tanečníky,“ přiznává řezbář, který betlém rozpohyboval stěračovým motorkem ze škodovky, dřevěnými hřídelkami, spojnicemi, vačkami a gumičkami z duše nákladního auta, které stříhá s manželkou ručně.

Žena si ho přes zimu moc neužije, celé dny tráví v dílně. Jeho úsilí a čas, který investuje do vyřezávání, vynahradí nadšení obdivovatelů a radost dětí, které mohou na pohyblivé kráse oči nechat. Potěšení návštěvníků žene řezbáře Jana Vysloužila jako motor do dalších postaviček a dřevěných výjevů, které v návštěvnících probouzí magickou vánoční atmosféru.

Prohlídky jsou možné po předchozí domluvě

Tel.: 603 439 067

Vstupné dobrovolné

autor: Iva Pašková

Tagy článku

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace