Jarmark nabídl přehlídku rukodělné výroby

Jarmark nabídl přehlídku rukodělné výroby
Foto: KM
Uherský Brod Společnost 26 / 04 / 2019

Výrobky z šustí, velikonoční kraslice či pletené tatary přitahovaly největší pozornost

V uherskobrodském kině Máj se opět po roce uskutečnil velikonoční jarmark, který nabídl širokou škálu tradičních i netradičních velikonočních dekorací, a návštěvníci mohli také přímo vidět, jak takové dekorace vznikají. Kromě tradičních výrobků byly k vidění a ke koupi i třeba ozdoby z drátků a korálků či vajíčka ozdobená těstovinami.
Své umění předvedla i Ludmila Kučírková z Uherského Brodu, která se více jak třicet let věnuje výrobě kraslic. „Vyškrabované kraslice jsem se naučila už jako děcko od maminky a potom jsem se tomu začala věnovat až na stáří a naučila jsem se nové techniky jako batikovaná vajíčka či reliéfní techniku. Baví mě to pořád i po tolika letech a právě kvůli mamince se snažím tuto tradici udržet,“ prozradila Ludmila Kučírková, která kraslice nejen prodává, ale také na akcích ukazuje různé techniky jejich zdobení.
Krásné postavičky z kukuřičného šustí představila na jarmarku Dagmar Kunčarová z Havřic, která s výrobou těchto figurek začala již před čtyřiadvaceti lety a sama se naučila základní postupy. „Mně se to strašně líbilo a toužila jsem se to naučit, a tak jsem zkoušela a zkoušela, ale pořád to nebylo ono. Pak se mi dostala do rukou brožurka, která ukazovala základy panenky, a všechno tam bylo rozkreslené. Ten základ, který jsem potřebovala, jsem tam získala a teď to chce fantazii a dobré šustí a jde to,“ vysvětlila Dagmar Kunčarová, která nevyrábí jen samotné figurky, ale postavičky doplňuje například zvířátky či dalšími doplňky z překližky či pleteného pedigu.
Jak se dá očekávat, na jarmarku byly mezi prodejci ve velké převaze ženy. Ovšem u výroby velikonočních pomlázek seděl muž. René Urubčík se pletení tatarů naučil od svého tatínka. Na jarmarku představil i jeden netradičně pletený tatar. „Je to tatar se základem z devíti prutů, kdy se kolem jednoho hlavního prutu oplétá zbylých osm prutů,“ vysvětlil René Urubčík.

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace