Je to úplně poprvé, co pro nás někdo vytvořil sbírku

Je to úplně poprvé, co pro nás někdo vytvořil sbírku
Foto: pas
Buchlovice Společnost 09 / 07 / 2020

Pomůže výtěžek Knižního bazaru postavit Dominika na nohy?

Knižní bazar v Buchlovicích se zařadil do kalendáře kulturních akcí, na které se sjíždí návštěvníci ze všech koutů Slovácka. Čtenáři pošesté „provětrali“ své knihovny a tím, že věnovali knihy k prodeji, tradičně pomohli dobré věci.

„Nadační fond VIAIVA, se kterým na Knižním bazaru spolupracujeme, doporučil několik rodin, kterým by bylo potřeba pomoci. Většinově jsme se shodli na pomoci pro tříletého zdravotně handicapovaného Dominička z Polešovic, jemuž jsme přispěli na rehabilitace,“ uvedla Iveta Rosůlková z pořádajícího Československého centra.

Vybraná částku 35 000 korun byla předána Dominikovi a jeho mamince. „Přiznám se, že je to úplně poprvé, co pro nás někdo udělal sbírku s prezentaci a informacemi o Dominičkovi. Byla jsem velmi mile překvapena, protože doposud jsme nikdy nevyužili veřejné sbírky a také se neodvážili Dominikovu nemoc veřejně prezentovat. Pomohli nám přátelé, rodina a jeden dárce. Víme, že náklady na léčbu jsou vysoké, ale když vidíme, jak mu zdravotními pojišťovnami nehrazené rehabilitace pomáhají, jak moc se posunuje, je to pro nás obrovské štěstí,“ říká maminka Jana, která se kromě 24hodinové péče o Dominika stará i o jeho 1,5letou sestřičku Terezku. Synova nemoc jí i manželovi obrátila život doslova vzhůru nohama. Nezhroutili se z toho, ba naopak. Stmelilo je to ještě víc. Přehodnotili žebříček životních hodnot a snaží se synovu léčbu podporovat.

„Dominik se po rehabilitacích nesmírně zlepšil. Terezka je pro něj obrovským tahounem a je poznat, že vedle něj vyrůstá zdravé dítě. Motivuje jej a táhne dopředu. Učí ho sice i nejrůznější lumpárničky, ale je radost pozorovat, jak se zlepšuje jeho zdravotní stav. Z předpokládaného ležáčka s hypoxicko-ischemickou encefalopacii je empatický kluk, který se ségrou po kolínkách proleze dům,“ usmívá se maminka Jana. „Pro mě je ohromné povzbuzení vidět, že má práce má smysl. Mám velkou osobní lidskou radost, když vidím, radost v očích dárců i obdarovaných,“ doplňuje Iva Vaculíková.

„Hřeje mě u srdce, že touto formou můžeme pomáhat někomu jinému,“ uzavírá spoluzakladatelka Knižních bazarů Simona Dvouletá.

autor: Iva PAŠKOVÁ

Tagy článku

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace