Jedli koláčky až z Valašska

Jedli koláčky až z Valašska
Foto: ket
Babice Společnost 21 / 10 / 2016

Hledali, přemlouvali, přesvědčovali, až nakonec našli. Proces hledání letošních babických stárků byl složitý, ale této role se nakonec ujala Monika Žaludová. Tu už po dva roky doprovázel v kroji její přítel Petr Šafařík. Nebylo pochyb, že se letos po boku své partnerky postaví do čela hodové chasy i on. Přemlouvat jsem ho moc nemusela. Sám říkal, že si hody v civilu už ani nedokáže představit, prozradila na svého přítele Monika Žaludová. Přesto, že stárek pochází z Újezdu u Valašských Klobouk, přijala ho babická chasa za svého. Je to i dílem letošní stárky, která na hodovou tradici nedá dopustit. Maminka mě oblékala do kroje, už když mi byl rok. Z té doby si sice nic nepamatuju, ale v kroji jsem pak chodila i jako starší. A v patnácti letech jsem přešla do chasy, vzpomíná stárka Monika.
Náročné nebylo jen hledání stárků, ale i samotná příprava hodů. Třeba pečení hodových koláčků se věnovala sama stárka. Babička mého přítele peče koláčky a nabídla se, že je pro nás letos udělá. Takže jsme byli ve čtvrtek před hody v Újezdu, abychom napekli koláčky, řekla dále Monika.
Hodové veselí čišelo ze všech členů babické chasy. Ta potěšila návštěvníky secvičeným hodovým pásmem. Oproti zažité tradici však mohli lidé letos zhlédnout tanec už během odpoledního programu v areálu U Střešně. Absence mladších stárků totiž uvolnila místo v harmonogramů hodů, a tak zbylo i místo na taneční pásmo.

Galerie

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace