Jirka Macháček: Jsem natěšenej!

Jirka Macháček: Jsem natěšenej!
Foto: pas
Buchlovice Společnost 15 / 08 / 2010

Nerad bych přivedl někoho do neštěstí svou právnickou kvalifikací

Jiří Macháček, frontman kapely MIG 21, je mužem několika tváří. Je zpívajícím hercem, hrajícím zpěvákem, textařem, showmanem, mystifikátorem, ale i otcem Berty a Toníka. Před buchlovickým dvoukoncertem s Michalem Hrůzou jsme si se zpěvákem MIG 21 v úporném vedru povídali ve stínu zámeckého zákoutí u fuchsií. Jirka Macháček s kamennou tváří a potutelným úsměvem na položené otázky odpovídal vtipně a originálně, takže máte jedinečnou příležitost dozvědět se o představiteli hlavních rolí ve filmech Samotáři, Jedna ruka netleská, Návrat idiota, Medvídek, Nestyda a mnohých dalších poněkud více.   

 

Jak se teď před koncertem cítí Jirka Macháček?

Jsem NATĚŠENEJ!

Jak kapela bojuje s vedry, ve kterých se ani nechce mrknout, natož tak pracovat či koncertovat?

Je to samozřejmě náročnější. Je potřeba více dodržovat pitný režim a sledovat fyzický i psychický kolektivní stav. (smích) Furt je to ale lepší, než kdybychom si představili hluboké třeštivé zimy.

Myslím, že patříte mezi bohémské intelektuály, rád paříte na večírcích, ve filmech, které jste natočil, to vypadá, že jste si role docela i užil, a přitom máte za sebou práva na Karlovce, studium herectví v Dánsku a DAMU... Souhlasíte, nebo jak sám sebe vidíte vy?

Nejhůř se člověk vidí sám - většinou se poznáváme skrz své okolí, takže já bych se v zásadě nijak nehodnotil. Já jsem rád, že mám stále ještě tu příležitost dýchat na tomto světě, a každým dnem za ni děkuji. (potutelný smích)   

Myslíte, že vaše kroky někdy povedou z jeviště či pódia do právnické kanceláře?

O tom velice silně pochybuji, protože bych nerad přivedl někoho do neštěstí svou právnickou kvalifikací víc než svou pěveckou a hereckou nekvalifikací.

Je něco, co byste chtěl ve svém životě ještě zkusit profesně i soukromě?

Určitě je těch věcí spousta, ale vzhledem k tomu, že je můj čas zcela naplněn mými koníčky, které mi vydělávají poměrně hezké peníze, tak na to v nejbližší době nepomýšlím. Ale určitě mám skrytá přání, která bych chtěl ještě dělat - natočil film jako režisér, ve kterém bych buď vůbec nehrál, nebo bych si přidělil jen nějakou malinkou roličku. Ale to je projekt, do kterého se kvůli nedostatku času zatím bojím pustit.   

Taky bych chtěl být příkladným otcem:), ale to myslím, že vcelku jsem.

Jaký rozdíl vidíte v koncertování teď a před deseti lety? Je z vás už taťka, který má už leccos za sebou,... dokážete vypnout a užít si atmosféru koncertu se vším všudy, blbnout, jako když jste začínali, nebo jste už trochu sešněrovaný?

Koncert si užiju vždycky se vším všudy, je to pro mě svým způsobem obrovská relaxace. Takový můj časoprostor, kdy vlastně pojem času přestává existovat a běží přesně tak, jak má - ani ne rychle, ani ne pomalu. Jsou to ostrůvky v mém životě, které mě baví a jsou mým záchytným bodem. To ostatní je zmatek, čím dál tím hůř zvládnutelnější.

A co festival v Karlových Varech? Bulvár vás pěkně rozcupoval a před národem postavil do role zhýralce. Jak jste reagoval v první chvíli - smál jste se tomu, nebo vás to naštvalo?

Mně je to úplně jedno, co bulvár píše. Vypovídací hodnota jejich informací je 50:50 a mě nerozhází, jestli píšou o mně nebo o někom úplně jiným. Fakt to nesleduji a na bulvár kašlu. Abych ale řekl pravdu, festival jsem si užil naplno a můžu říct, že to byl jeden z nejhezčích festivalů, co jsem v Karlových Varech zažil.

Jste s Táňou Vilhelmovou a Aňou Geislerovou kamarádi i v soukromí? Setkáváte se i s rodinami dohromady při nějakých příležitostech?

Stýkáme se občas s dětmi i bez dětí, pořádáme nejrůznější akce a akcičky, protože jsme stejná krevní skupina, která se našla při natáčení filmu Návrat idiota, což už je dvanáct let. Tam jsme vytvořili partičku, které je spolu fajn. Kromě Táni a Ani ji tvoří také Marta Issová, Vojta Dyk, Marek Tacík, všichni naši manželé, manželky, partneři a spousta dalších lidí.

Při psaní textů dáváte důraz na to, aby se lidé zasmáli, nebo spíše zamysleli?

Vždycky spíš přemýšlím, o čem ta písnička je, a vidím ji jako filmový příběh. A ona si o to, jestli bude krasosmutná, veselá, vodvazová nebo kombinace všeho, řekne sama. Téma je většinou skryté v melodii a jedno bez druhého u mě prostě nemůže existovat.   

A jak jste tedy přišel na text o zduněné veverce ve vesmírné duně v písni Na zotavenou? 

Tak to je zrovna verš, který vymyslel autor hudby Tomáš Polák. My za ty roky spolu žijeme už v takové koordinaci, že někdy napadne kousek melodie mě, jeho pak zase nějaký verš. Navíc víme, že to děláme pro určité uskupení lidí, kteří to budou hrát, a to jsou mantinely, který nás stimulují.  

V soukromí jste zábavný, nebo spíš zamlklý mrzout?

Někdy jsem mrzout, někdy jsem veselý a rozpustilý, jako každý člověk.

Jaký jste táta?

Milující a užívající si svého otcovství.

Jak s rodinou strávíte léto?

Tak tentokrát si mě rodina neužije vůbec, takže se to budu snažit vynahradit na podzim a v zimě. Tyhle prázdniny jsou totálně pracovní, protože já když nehraju, natáčím s jedním začínajícím českým režisérem jeho debut. (potutelný smích)

Myslíte Václava Havla a Odcházení? Prozradíte, o čem jeho film a vaše postava bude?  

Točíme jeho první film a třeba dnes, hned po koncertě, musím pádit na natáčení do Náchoda. Předlohou Odcházení je poslední Havlova divadelní hra a jakákoli role v jeho připravovaném filmu je přitažlivá a zábavná. Myslím si, že bych byl ochoten pro Václava Havla držet třeba jen mikrofon.

Ve filmu ztvárňuji postavu bulvárního novináře, který se přijde hlavního hrdiny vyptávat na věci, ze kterých vyplyne, že si jen on sám myslí, že je novinář, a přitom je úplný břídil.   

Jak se vám s bývalým prezidentem spolupracuje?

Je to mimořádný, těžko opakovatelný zážitek se skvělými lidmi - nabídka, která se prostě odmítnout nedá. Při natáčení vládne přátelská atmosféra a myslím si, že je Václav Havel strašně dobře připravený. Jako režisér se umí velmi pregnantně vyjádřit a ví, co chce.

Říkal jste, že jste skvělý tým - na koho z herců se ještě můžeme těšit? A kdy by měla být premiéra? 

Hlavní role hrají Josef Abrhám a Zuzana Bydžovská a v dalších se pak objeví Dagmar Havlová, Oldřich Kaiser, Jiří Lábus, Eva Holubová, Tatiana Vilhelmová, Stanislav Zindulka, Vlasta Chramostová, Stanislav Milota (ve své první životní roli), Honza Budař a další. Premiéra by měla být v březnu 2011.     

Máte nějaké zvláštní vztahy s Michalem Hrůzou? Posloucháte jeho písničky?

S Michalem Hrůzou máme hezký vztah. Já do něj neustále šiju, baví mě to a myslím si, že jeho v zásadě taky. Je to taková naše hra.

 

autor: IVA TYMROVÁ

Tagy článku

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace