Jízda králů zalitá sluncem

Jízda králů zalitá sluncem
Foto: pri
Vlčnov Společnost 30 / 05 / 2011

Osmdesátý šestý král v pořadí Jan Procházka se ukázal jako profesionál

Radost vnímal každý, kdo v neděli zavítal do Vlčnova na letošní Jízdu králů. Po propršené sobotě se vrátil rodičům krále Jarmile a Pavlovi Procházkovým, organizátorům a všem lidem úsměv na tvář a i když se probudili do ranní mlhy, každý tušil, že jízda bude vydařená a celoroční přípravy nebudou zastíněny deštěm, tak jako po tři předcházející léta.
Když jsme šli z kostela, byl jsem rád, že bude pěkně a užiju si to, prozradil král před rodným domem těsně před oblékáním do dívčího kroje a pohotově vyjmenoval některé součásti, do kterých se během deseti minut před zraky příchozích oblékl. Tři sukně, jupka, rukávce, fjertůšek, harase, obojek, slavnostní koruna.
Jízdy si užívali všichni přizvaní, na které čekalo 2 600 vdolečků a 70 litrů vína. Rodiče si mohli naplno užívat tento prastarý zvyk se svým synem, jelikož o chod dění kolem domu se postarali příbuzní. Pocity po ránu jsou nádherné. Jsme velmi rádi za počasí, které jsme si moc přáli a modlili se za něj, řekl otec krále v neskrývaném dojetí a jeho žena přidala: Určitě bychom to vše zvládli i za deště, ale přeci jen tento niterný pocit můžeme víc prožívat v klidu. A kroje vyniknou, když jsou zalité do slunečních paprsků.
Než král usedl do sedla klisny Koriny, která už jednoho krále před pěti lety vozila, v davu přihlížejících pro svůj další díl seriálu Kluci v akci sbíral materiál Ondřej Slanina. Je to tu super. Vdolečků už jsem ochutnal dost a jsou výborný. My je zde 19. června budeme péct pro náš další díl. Zkoušel jsem vyzvídat od zdejších recept, ale prozradit nám ho nechtěli, tak uvidíme, co nakonec v některém ze zářijových dílů diváci uvidí, říká Slanina a pochvaluje si chuť zdejší sladké pochoutky.
Chvíli po jedenácté hodině horečné přípravy vyvrcholily příjezdem čtrnácti legrútů a dvou pobočníků, kteří přijeli pro svého již němého krále, který jako profesionál zvládl všechny důležité kroky posledních dvou dnů na výbornou. Slavnostně v družině projeli dědinou na nastrojených koních a za halasného vyvolávání dali letošní slavnosti tu poslední, nejkrásnější tečku.
Celou víkendovou akci obohatila páteční vernisáž obrazů Moarcha Miška Evena a soutěž o nejlepšího verbíře Uherskobrodska. Před sobotním večerním předávání pomyslného královského žezla proběhla divadelní dramatizace na námět nové knihy Mojmír - Cesta pravého krále, kterou napsala Renata Štulcová a ilustrovala Renáta Fučíková. Původně s nápadem přišla Renáta, která spojila pověst tatarské princezny, krále Ječmínka a jízdu králů. Do toho jsem přidala další důležité postavy a vznikl historický román s prvky fantasy, popsala Štulcová knihu, která má být příběhem založeným do jisté míry na mýtu, ale čtenářům mimo Slovácko má zprostředkovat poznání známých míst a dějinných osobností Moravy.

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace