Jsem nadšená z reakcí a výkonů úplných nováčků, říká Jana Tvrdoňová

Jsem nadšená z reakcí a výkonů úplných nováčků, říká Jana Tvrdoňová
Foto: Martina Gogolová
Uherské Hradiště Společnost 04 / 03 / 2021

Učitelé výtvarného oboru na zuškách to při distanční výuce nemají vůbec jednoduché. Zaujmout děti prostřednictvím obrazovky dá někdy i dvakrát tolik práce, než je obvyklé. Přesto vznikají zajímavé tematické kolekce, které můžete v těchto dnech obdivovat v ulicích města v rámci výstavy Ve výlohách.
Jaká byla cesta od nápadu k výlohám, prozradí pedagožka ZUŠ Uh. Hradiště Jana Tvrdoňová.

Jak projekt vznikal a kde vzešla myšlenka umístit výkresy do výloh?

Po třetím uzavření školy jsme začali přemýšlet, jak dostat obrázky z obrazovky ven a prezentovat tak úžasná dílka, která naši žáci i v těchto ztížených podmínkách online výuky vytvořili. Během února jsme začali chystat výstavu na chodbách školy, ale ta bude přístupná, až se školy zase otevřou. Ve stejnou dobu probíhala v Uh. Hradišti výstava Ohlédnutí ve výlohách kaváren a naši kolegyni Martinu Gogolovou napadlo, že … to je příležitost, jak naše práce ukázat veřejnosti. A je to.

Děti jsou už takřka rok doma z výuky - jak je složité je zaujmout? 

Asi je potřeba trocha intuice, improvizace a kreativity. Každá skupinka je trošku jiná. Výhodou je, že pokud děti chodily do výtvarky už dříve, můžu více navazovat na to, co jsme spolu zažili. Na druhou stranu mám pár nových žáčků, kteří v podstatě ani moc jinou výtvarku zatím nezažili, a musím říct, že jsem nadšená z jejich reakcí a výkonů. Takže odpověď zní, není to složité, protože pozitivní zpětná vazba mi pomáhá při přípravě a motivaci. Jen mě trápí omezené možnosti při výběru výtvarných technik.

Vidíš u žáků nějakou proměnu v náladě, v přístupu?

Při online výuce asi ani ne. Fungujeme ve stejném složení už tolik týdnů, že jsou reakce podobné jako ve škole. Něco baví více, něco méně. Je to individuální. Samozřejmě pocit, že kdybychom mohli být ve škole, bylo by to lepší. Ale bojujeme.

autor: Iva PAŠKOVÁ

Tagy článku

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace