Julie s Cyrilem tvoří hodový pár už od školky

Julie s Cyrilem tvoří hodový pár už od školky
Foto: Barbora Břečková
Polešovice Společnost 20 / 10 / 2021

Starší stárci Julie Drobilová s Cyrilem Andrýsem vévodili polešovickým hodům za podpory mladších stárků Jany Vaďurové a Marka Mošťka.

Julie dostala lásku ke krojům a folkloru do vínku od svých rodičů i prarodičů, kteří byli a stále jsou v Polešovicích v oblasti lidových tradic, kultury a folkloru aktivní. I Julie prošla Polešovjánkem a devět let hrála na housle v ZUŠce.

„Zpočátku jsem měl ze stárkovských povinností trochu obavy, ale tvoříme hodový pár už od mateřské školy a jsme také výborní kamarádi, tak jsem tušil, že to zvládneme se ctí,“ říká Cyril, který dojíždí do zbrojovky v Blansku. „Naše opravdová hodová cesta začala v deváté třídě a po pěti letech jsme naše hodové putování završili stárkováním,“ vypráví Cyril, který i s Julií patřil do první generace Polešovjánku.

„Byla to pro mě velká pocta i díky rodičům a prarodičům, kteří byli nadšeni, že pokračujeme v rodinné tradici. Všichni chodili v kroji, babička Lidka dodnes váže šátky, druhá babička mě obléká do kroje, tak jsme měli velkou podporu a pochopení,“ dodává Julie, studentka Karlovy univerzity v Praze.

Omlazenou chasu tvořilo patnáct krojových párů, které secvičovala Tereza Habartová. „Myslím, že se s novou úlohou chasa popasovala skvěle a jsme rádi, že jsme mohli předat kus hodové tradice i organizace,“ shodují se oba stárci, kteří už jsou součástí hodové historie.

K významným hodovým událostem patřilo odhalení pamětní desky k výročí 800 let od první písemné zmínky a příchod k volebním urnám v krojích. Do kroku i k tanci vyhrávala DH Stříbrňanka a CM Ohnica.

autor: Iva Pašková

Tagy článku

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace