Každý film by měl mít tajemství, těm dnešním ale chybí

Každý film by měl mít tajemství, těm dnešním ale chybí
Foto: ket
Uherské Hradiště Společnost 08 / 08 / 2018

Hostem Letní filmové školy byla česká herečka Iva Janžurová. Držitelka dvou Českých lvů a Ceny Thálie besedovala s návštěvníky a podělila se s nimi o řadu svých prožitků z bohaté kariéry. Kromě řady dalších zážitků si Iva Janžurová z Uherského Hradiště odvezla i Výroční cenu Asociace českých filmových klubů za zúročení svého hereckého talentu během půlstoletí filmové práce. Dlouholetá členka Národního divadla poskytla DOBRÉMU DNI exkluzivní rozhovor.

Jak trávíte léto? Nabíráte síly na novou divadelní sezónu?

Mám velké předsevzetí, a to nabrat síly. V minulé sezóně jsem si ukrojila tlustý krajíc práce a zjistila jsem, že to jen tak tak všechno dokončím, protože se mi do toho ještě zamíchal zápal plic. Tak jsem si říkala, že o prázdninách se musím zaměřit na odpočinek. Ale už mám kus za sebou a nějak mám pocit, že i na dovolené u moře jsem nějak pospíchala. Zjistila jsem, že to je práce umět odpočívat. Je to umění a já v tom nejsem moc talentovaná. Já si ani neumím odříct přehnané předsevzetí. Některá jsem se snažila už nemít, ale přesto si dávám moc předsevzetí a pak se trápím tím, že je nestíhám plnit. Jsem takový sebemučič. Teď už mám jenom čtrnáct dní do zahájení filmování s panem Bajgarem. Budu točit moc hezkou hereckou příležitost, film, který se bude jmenovat Teroristka, a já jsem v té titulní roli.

Jak se dá charakterizovat postava, kterou v tomto snímku ztvárňujete?

Je to učitelka v penzi, je spravedlivá a je to žena, která vždycky vychovávala své žáky, aby se chovali slušně a mluvili spisovně. To jí vydrželo až do důchodu. A má kamarádku, které se děje křivda. Má postava se snaží všechno slušně vyřídit, aby se to nedělo, ale zjistí, že to nejde. Ve filmu je jeden původce toho zla a na konci chceme zdůraznit, že zdaleka není sám a že takových případů je víc. Moje postava se rozhodne, že toho původce zla nakonec sama se všemi riziky potrestá. Takže na něj přijde se zbraní. Víc prozradit nemohu, ale pokusíme se, aby to byl i mírně zábavný film, abychom se zavděčili publiku.

Máte poměrně nabitou divadelní sezónu, aktivně působíte v osmi inscenacích. Chystáte ještě nějakou novinku, nebo by toho bylo i tím filmem až moc?

V nadcházející sezóně nebudu asi dělat nic, co by mě až přespříliš přetížilo. V loňské sezóně jsem uvedla svoji vlastní hru a předloni jsem si zkusila režii k tomu, kde jsem působila jako herečka. A bylo toho docela dost. Tu komedie, kterou jsem napsala, ještě čekají určité změny. Musí se pořádně vyzkoušet s diváky. Nově ale budu dělat jenom jednu inscenaci v Národním divadle, kde duo SKUTR (Martin Kukučka a Lukáš Trpišovský, pozn. red.) bude režírovat Erbenovu Kytici. V tom budu účinkovat, ale ještě přesně nevím, co mě čeká.

Už byla řeč o Vaší vlastní inscenaci, tedy o hře Veletoč, která měla premiéru na začátku května v divadle Kalich a kromě Vás tam ještě hraje Vaše dcera Sabina. Jak se Vám s ní hraje?

Původně jsem hru psala s Janou Paulovou. Ta si ale potom vymyslela vlastní program a nechtěla se tímhle moc přetěžovat. Takže jsem získala Evu Holubovou, se kterou jsem měla moc krásnou zkušenost v Kočičí hře v Divadle Na zábradlí. Eva se nadchla a právě mi pořád říkala, že Sabinku pozoruje a že je výborná. Já bych si jako matka nedovolila ani v duchu preferovat svoji dceru před těmi ostatními. Ale Eva mi tohle pořád připomínala. A vlastně až v půli toho psaní jsem se rozhodla, že tu jednu roli bude hrát moje dcera. Ale ta role měla být jen miniaturní, tak jsem jí tam musela připsat scénu a pak mi režisér Šimon Caban řekl, že je ta scéna moc dobrá. Sabinka tam tedy průběžně hraje. My sice bydlíme v jednom domě, ale máme tak rozličné časy práce, že se v soukromí vidíme málo. A tak když jedeme s divadlem na zájezd, užijeme se daleko víc než doma.

Letní filmová škola měla na svém programu i jeden z českých filmových skvostů Petrolejové lampy. Jak vzpomínáte na natáčení tohoto snímku?

Je to jedna z mých velkých hereckých příležitostí. Jako první ale počítám Kočár do Vídně. Herečka, když začíná u filmu a začíná drobnými rolemi jako já a pak dostane velkou, tak se z toho může skoro zhroutit. Já jsem se nezhroutila díky tomu, že Kachyňa už před tím se mnou počítal pro film Ať žije republika. Byla jsem s ním kamarádka, tak jsem se z toho nezhroutila. A pak přišel jako další bomba film Petrolejové lampy. Já jsem měla obrovskou radost z této příležitosti a ještě navíc jsem měla hrát ošklivou dívku, která se nemůže provdat, takže jsem neměla ani starost v maskérně, aby mi to slušelo. Takže to bylo radostné natáčení. Taky jsem byla o něco mladší, než jsem teď, takže jsem byla o něco silnější a radostnější.

Vaše jméno je už neodmyslitelně spjato s českou kinematografií. Jak hodnotíte současnu českou filmovou tvorbu?

Řeč už byla o šedesátých letech, a to byla silná epocha. Lze říct, že se střídají právě silné epochy a pak o něco slabší epochy. V době toho duchovního útlaku se dobře psalo, skrývaly se smysly dovnitř. Je vždycky dobře, když hrajete nějakou postavu, abyste měl vybudovaný takový spodní obsah, který není ani v textu a musíte si ho třeba někdy vymyslet. A tady v té době bylo nutkání dávat do filmů tento spodní obsah. Dneska možná takové nutkání není, všechno se ventiluje prvoplánově a tam pak unikají ta tajemství. Každá role má mít tajemství, každý film by si měl dávat záležet na tom, aby ukrýval nějaké tajemství, které je pak dovoleno divákovi rozpoznat a tím on se daleko více zúčastní. To možná současným filmům chybí. Ale já je nemohu kritizovat, protože jich málo vidím.

Je film, ve kterém sama hrajete a který když běží v televizi, tak se na něj podíváte podesáté nebo podvacáté?

Já mám hrozně ráda milý film Drahé tety a já. To mě takovým zvláštním způsobem libě osvěží. Vůbec spolupráce s Jirkou Hrzánem mně vždycky nějak lahodila. Teď jde zrovna Píseň pro Rudolfa III., tak jsem si dva díly stihla pustit a radostně se na to koukám. Možná proto, že jsem tam o něco mladší než teď, a to mi přináší takovou zvláštní radost. Penzion pro svobodné pány jsem dlouho neměla ráda a pak jsem po letech seděla sama na chalupě a ono to šlo v televizi. Napřed jsem se na to nechtěla ani dívat a nechtěla si kazit večer. Na kousek jsem se ale podívala a najednou jsem se nahlas smála a film jsem si oblíbila. Uvažovala jsem, že půjdu tady v Uherském Hradišti na „Pane, vy jste vdova!“, ale byla bych z toho vedra tak splavená, že si to asi pustím doma.

Tagy článku

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace