Když je zataženo, chodím do sklepa

Když je zataženo, chodím do sklepa
Foto: pri
Velehrad Společnost 13 / 11 / 2014

Cisterciácká pečeť s historicky nejvyšším bodovým ziskem putuje do Znojma

Jak chutnají vína, která pijí kněží? To si mohli vyzkoušet, resp. ochutnat návštěvníci sedmého ročníku Cisterciácké pečeti - mezinárodní výstavy mešních a košer vín. Pro milovníky vín převážně z řad odborníků bylo Maticí velehradskou, z. s., sesbíráno 67 mešních a 14 košer vín z celkem devíti zemí Evropy, Izraele, ale i zámořských Spojených států amerických.
Setkáváme se na místě, které symbolizuje zrod naší národní kultury v souvislosti s postavami svatých Cyrila a Metoděje, a v neposlední řadě také v místě působení mnichů cisterciáckého řádu, kteří na toto místo přišli 11. listopadu 1205. Právě tato skutečnost a působení mnichů, kteří se mimo jiné zasloužili i o rozvoj vinohradnictví v našem regionu, nás inspirovala k tomu, abychom pořádali v naší republice tuto ojedinělou výstavu mešních a košer vín, uvedl hosty do souvislostí Petr Hudec, jeden z organizátorů, a postupně představil přispěvatele nebo majitele vítězných vzorků.
Možná to víte. Mám velice rád víno. A také se rád sluním na sluníčku. Když je zataženo, tak chodím do sklepa, kde je ukryto ve víně, prozradil na sebe Josef Vaculík, iniciátor a duchovní otec tohoto koštu, který pokračoval: Vy dnes máte možnost se také slunit sluncem nejenom od nás, ale také sluncem schovaným ve vínech z několika kontinentů. Věřím, že se krásně opálíte. Ale pozor na úpal! varoval návštěvníky Vaculík chvíli před oficiálním odšpuntováním sedmiček a zahájením koštování.
Samozřejmě největší zájem byl o vítěze. Nejvyšší počet bodů degustátoři udělili 2. listopadu mešnímu Tramínu červenému 2011, VzB, ze Znovínu Znojmo. Výroba mešního vína je pro nás třešinkou na dortu. Z naší celkové produkci je to pouze 1 %. Při výrobě spolupracujeme s augustiniány a dál je to opravdu vyšší škola vinařiny, nechal se slyšet Štěpán Bilíček, ekonomický náměstek společnosti, který přiznal, že za úspěchem stojí nejvíce práce lidí ve vinohradech, sklepmistrů a školitelů.
Pravidelně dvěma třemi vzorky přispívá P. Milan Palkovič, který obdržel symbolické třetí místo za košer Merlot Yarden 2008 z Izraele. Kromě toho, že je sbírám a dovážím, navíc mešní vína v Kroměříži kontroluji a k tomu dělám i takového průvodce po Svaté zemi. Vše začalo tak, že jsem se snažil podpořit nějakými vzorky tuto výstavu, a v tradici nyní pokračuji, sdělil Palkovič, který ve Znojmě sklepení využíval k podstatně odlišnému předmětu podnikání. Než jsem se stal knězem, tak jsem ve Znojmě strávil šest let. Nebyl to Znovín, kde jsem pracoval. Pěstoval jsem žampiony, přiznal Palkovič.

Tagy článku

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace