Když jsme byli děti, Vánoce byly krásné, říkají herci Slováckého divadla

Když jsme byli děti, Vánoce byly krásné, říkají herci Slováckého divadla
Foto: ilustrační foto  /  Dárky od herců přes dobročinný bazar letos nepomůžou, pandemie je proti.
Slovácko Společnost 22 / 12 / 2020

I Slovácké divadlo ovládla vánoční atmosféra a umělecký soubor se kromě práce na třech inscenacích připravuje na nejkrásnější svátky v roce. Jak prožívali Vánoce jako děti?

Hromady dárků a malicherné hádky u Vacků

„Možná by se mohlo zdát, že byly až rozežrané,“ vzpomíná David Vacke. „Ale ta síla krásných vzpomínek, které mám na dětské Vánoce stále silně uchované, mě utvrzuje v tom, že jejich kouzlo nebylo jen v té spoustě dobrého jídla a množství hraček pod rozzářeným stromečkem. Táta s mámou tyto svátky milovali, přestože k nim tradičně patřila i nějaká ta hádka o typicky vánoční malichernost,“ říká s úsměvem představitel Mirka Dušína z Rychlých šípů.

 Ladovské Vánoce u Kubáníků

Josef Kubáník si zase pamatuje, že od rána zdobili stromeček, navštěvovali se se sousedy a těšili se na dárky. „Když jsme pak Vánoce v dalších letech trávili u babičky na Kopanicích, tak jsme před večeří nakrmili zvířátka, po večeři jsme zase kosti z kapra odnesli k ovocným stromům a užívali jsme si pohádky a hromady sněhu,“ popisuje Vánoce, jako by vypadly z pohádky Josefa Lady, herec a divadelní mluvčí.

 Tradiční voňavé svátky u Terezy Novotné

Krásné vzpomínky na Vánoce si uchovává i Tereza Novotná. „Jezdili jsme na Štědrý večer k babičce a dědečkovi, tam to všechno krásně vonělo a čekalo na nás a na Ježíška.“

 Ježíška jsem nikdy nenačapal, lituje František Maňák

„Nejvíc si vzpomínám na Vánoce, když mi bylo 7 až 11 let, tehdy jsem se snažil Ježíška načapat,“ směje se představitel Francise ze strhujícího dramatu Tom na farmě František Maňák. „Chtěl jsem totiž vědět, jak to celé funguje. Pomalu jsem během pár let dospěl k přesvědčení, že mu musí pomáhat strýc, ale nikdy se mi nepodařilo získat důkaz.“ A i když už lov na Ježíška vzdal, na Vánoce nezanevřel. „Bylo to příjemné, protože jsme štědrovečerní večeři vždy trávili spolu s širší rodinou. Teď se všichni potkáme až 25. u babičky, ale i tak je to moc fajn!“

 Mikuláš Hlaváč píše Ježíškovi celý rok

Když jsou doma děti, Vánoce jsou hned veselejší. I herečka Jitka Hlaváčová právě prožívá ty nejkrásnější roky, kdy její syn ještě věří na Ježíška.

„Mikulášek píše Ježíškovi už od loňských Vánoc,“ směje se s dojetím Jitka Hlaváčová. A potvrzuje, že Ježíšek musí být v pohotovosti neustále. „Každou chvilku je to něco jiného, co si Mikulášek přeje. Vždycky se postaví, zvedne hlavu k nebi a prstíkem píše do dlaně, co by si přál. Pak ji zavře a ten svůj dopis hodí do nebe,“ popisuje Jitka okamžiky, na které každý rodič vzpomíná celý zbytek života.

 „Snad Ježíšek Vendelínkovi rozumí, já moc ne,“ směje se Klára Vojtková

Starší dcera Kláry Vojtkové Matylda je už dost velká na to, aby dokázala vyjádřit svá vánoční přání. „Přeje si kolečkové brusle, švihadlo, barbínu, trikot… A taky aby ta blbá nemoc už skončila,“ prozrazuje herečka, která se v loňském roce probojovala do nejužší nominace na cenu Thálie za roli Evy v dramatu Kříž u potoka. „Matylka už se nemůže dočkat, ona je plná radosti prakticky kdykoli a na Vánoce je přešťastná. Jeden můj kamarád říkává: happy wife -  happy life, já přidávám: šťastné děti - šťastní rodiče,“ svěřuje Klára.

Trochu horší je to s přáními u mladšího Vendelínka. „Ne všem Vendovým náznakům zcela rozumím, tak doufám, že Ježíšek v tom má jasno,“ usmívá se. „Vendelínkovi je něco přes rok, takže loňské Vánoce spíše prospal. O to víc se letos těšíme na jeho reakce. Z těch pár slov, co teď ovládá, bude jů a týjo přesně sedět,“ těší se mladá maminka.

Tagy článku

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace