Když na dovolenou, tak do vinohradu

Když na dovolenou, tak do vinohradu
Foto: pri  /  zleva: Lukáš Kolařík, Radek Vranka a Jiří Kolářík
Traplice Společnost 12 / 03 / 2014

Když jsem vcházel do tělocvičny ZŠ, můj úmysl byl najít k rozhovoru domácího vinaře. Po dotazu u vstupu koho oslovit se okamžitě trojice mužů jednoznačně shodla: Oslovte pana Jiřího Kolaříka. Jejich výběr potvrdil i Petr Kuneta, proto jsem neváhal a přisedl ke stolu tohoto vinaře, který vína hodnotil i se svým synem Lukášem a jeho kamarádem Radkem Vrankou, kteří jdou v jeho vinařských šlépějích.
Doma jsme vinohrad neměli a k vinaření jsem se dostal díky Janu Maňáskovi, Josefu Fajtlovi a Metoději Kutálkovi v 80. letech. Stali se mými učiteli, popsal své začátky Kolařík. Chodil jsem na přednášky a během času zjistil, že k této práci mám dobré předpoklady, hlavně čichové buňky, a tak jsem se stal vinařem, svěřil se Kolařík.
Práce není med. Když na dovolenou, tak do vinohradu. Práce ve vinohradě není jako dřív. Bylo tam daleko víc nemocí než dnes. Vývoj jde stále dopředu a při dodržování hygieny a zpracování ve sklepě je dnes doba dál. Dřív bylo vzácností dělat víno v sudech. Dnes už přecházím k nerezu a řízenému kvašení a zkouším prosazovat za vydatné podpory syna a jeho dlouholetého kamaráda další nové metody, konstatoval Kolařík, který přiznal, že nebýt pochopení celé rodiny, vinařem by jistě být nemohl. Tato práce mosí bavit a byt koníčkem. Mám manželku, která to toleruje, jezdila se mnou na košty i pracovat, stejně jako děti, do vinohradu. Když se řeklo: pojedeme na dovolenou, bylo jasné, že do vinohradu, zažertoval Kolařík, který předal slovo mladým. Je to pro nás jednodušší, než to měl taťka. Máme zázemí a protože jsem u vína vyrůstal, mohl jsem čerpat řadu zkušeností, které teď spolu s Radkem využíváme při našem společném vinohradničení, řekl syn Lukáš a jeho kamarád z dětství ho doplnil: Na začátku byla spousta chyb, kterých jsme se dopustili. Třeba špatně nastřihané hrozny a hlavně síření a stáčení vína. Díky odborné pomoci pana Kolaříka ale dnes máme vína na dobré úrovni. Letos jsme se umístili na prvním místě s odrůdou Hibernal a Dornfelder, pochválil své snažení Radek Vranka a oba společně přislíbili: V kvalitě výroby bychom chtěli udržovat vzestupný trend. Je to otázka času, možností a samozřejmě financí.

Galerie

Košt vína v Traplicích

Košt vína v Traplicích

12 / 03 / 2014

Tagy článku

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace