Klukům chybí praxe z ulice

Klukům chybí praxe z ulice
Foto: sal
Velehrad Společnost 12 / 07 / 2018

Za nás se hrál fotbal všude, říká fotbalová legenda Antonín Panenka

Velehradské oslavy Dnů lidí dobré vůle pravidelně navštěvuje i fotbalové legenda Antonín Panenka. Pod jeho záštitou zde probíhá na místním hřišti soutěž ve fotbalových dovednostech. Fotbalový internacionál si v nabitém programu našel chvilku a odpověděl na pár otázek DOBRÉHO DNE.

Ve Velehradě dohlížíte na malé fotbalové talenty, ale ti než vyrostou, bude to chvíli trvat. Co tedy říkáte na aktuální stav českého fotbalu nejen na reprezentační úrovni?

Situace není podle mě vůbec dobrá. Národní mužstvo nám nedělá vůbec žádnou radost. Na klubové úrovni se občas něco urodí, ale je toho hrozně málo. Talentů se rodí poměrně dost, ale je k tomu potřeba široká fotbalová základna. Ta tady chybí.

Přitom dříve fotbal hrál každý kluk, kde se jenom dalo.

Přesně tak to bylo. Pamatuji doby, kdy jsme na Bohemce dělali nábor a přišlo 200 kluků, dnes uděláme nábor a přijde deset a člověk je rád, že vůbec přišli. Zmizely totiž různé plácky, malá hřiště, kde se hrávalo od rána do večera. Fotbal se už hraje jenom v klubech a to je málo a špatně. Chybí ta základní praxe z ulice, která zformovala hráče, jako byla naše generace.

Kolik času jste vy sám obětoval fotbalu?

Denně jsem hrál fotbal čtyři až pět hodin, a to opravdu každý den. To se muselo někde odrazit a bylo to znát, s míčem si pak daleko víc rozumíte. Dnes kluci trénují v klubu dvakrát či třikrát týdně po hodině a to je málo.

Jste pravidelným návštěvníkem Velehradu. Má toto místo pro vás nějakou zvláštní atmosféru?

Spojení kultury, sportu a náboženství se ve Velehradě povedlo a já mám tuto klidnou a příjemnou atmosféru moc rád. Lidé jsou k sobě pokorní a váží si jeden druhého.

Pro všechny fotbalisty je teď hlavním bodem MS v Rusku.

Musím se přiznat, že jsem zatím moc zápasů neviděl, ale je vidět, že se fotbal zuniverzálnil. Týmy, které dřív neměly řádné pořádné výsledky, se dnes dotáhly do špičky a jmenovat nějakého favorita je opravdu těžké. Mistrovství může vyhrát kdokoliv.

Co vás nejvíce překvapilo?

Po letech, co se věnuji fotbalu, jsem zjistil, že tomu vůbec nerozumím. (smích) Koho jsem tipoval, že postoupí ze skupiny a bude bojovat o titul, tak všichni vypadli. Argentina, Německo, Španělsko, Portugalsko. A z těch, co zatím zůstali, tak za favority jsou Brazílie, Francie, Anglie, Chorvatsko. Můj tajný tip na černého koně turnaje jsou Belgie a Chorvatsko.

Tagy článku

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace