Kněžpolská chasa prošla dědinou

Kněžpolská chasa prošla dědinou
Foto: pas
Kněžpole Společnost 28 / 10 / 2008

Domluvili jsme se už na loňských hodech, potvrzují stárci

Krojovaný průvod vyrazil pro starší stárky Ondru Bílka a Martinu Burdovou. Zatím průvod vedou mladší stárci Lukáš Uherek a Lenka Kaňovská.
Už na loňských hodech se domluvili, že uzrál čas, aby letos převzali povinnosti mladších stárků. „Bydlíme kousek od sebe, na hody chodíme už šest let spolu, tak nebyl problém,“ říkají Lukáš s Lenkou, jež doprovázelo čtrnáct krojovaných párů. Tanečky nacvičoval starší stárek Ondra Bílek.
„U nás se do stárkování nikdo zrovna moc nežene, tak jsme to chase před rokem slíbili, aby byly letošní hody jak se patří a tradice zůstala zachována. Loni sice stárci byli, ale předtím dlouho nic, tak jsme to letos vzali s Lenkou,“ vysvětluje Lukáš, který plánuje, že by za dva roky vzali i starší stárkování. „V chase je zatím dobrá parta, ale vyměňují se generace a mladí, kteří by mohli v kroji vyrazit, se nechytají. Raději sedí u počítačů a nějaké tradice a sranda okolo toho je moc neberou,“ smutní mladší stárek, vysokoškolák, jenž trénuje fotbal a šest let dělá rozhodčího.
„U nás byla před nedávnem svatba bráchy, tak jsme to všechno sfoukli jedním vrzem,“ usmívá se Lenka.
„Moji rodiče náš loňský příslib vzali celkem pozitivně. Rekonstrukce domu plánovaná někdy do budoucna se tím uspíšila, tak to bylo dobře pro všechny - aspoň to máme za sebou,“ dodává Lukáš.
Jediným problémem byl vozík na vození berana, který chasa našla rozebraný. Majitel si jej chtěl opravit - proto stárci narychlo sháněli druhý. Povedlo se, takže včerejší obchůzka s beranem proběhla podle všech zvyklostí. 

Tagy článku

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace