Kněžpolskou chasu podpořili ženáči i krojované děti

Kněžpolskou chasu podpořili ženáči i krojované děti
Foto: Katka MAHĎÁKOVÁ  /  Sólo pro starostu.
Kněžpole Společnost 30 / 10 / 2019

Lásku ke kroji si mladí stárci museli postupně vybudovat

V Kněžpoli se uskutečnily tradiční slovácké hody. Na sobotní obchůzku s vyzvednutím stárků a povolením hodů u starosty vyrazilo sedm párů hodové chasy, krojované děti a letos se nově do kroje oblekli ženáči. Hody jsou letitou tradicí a věřím, že další desetiletí vydrží. Chasa je mladá, prošla před rokem generační obměnou. Jsem nadšený, že je přišli podpořit i ženáči,“ pochválil chasu starosta Kněžpole Petr Knot, který se přiznal, že přesto, že má k folkloru pozitivní vztah, v kroji byl jen jednou ve třetí třídě, u prvního svatého přijímání.
Chasa si během obchůzku vyzvedla i své stárky. Těmi se stali dvacetiletá Vendula Hubáčková a devatenáctiletý Daniel Palčík. Vendula je studentkou Univerzity Palackého v Olomouci a po studiu z ní bude zdravotní sestra. V hodovém průvodu šla již popáté, ale poprvé se ujala role stárky.
Když jsem byla malá, tak jsem v kroji vůbec nechtěla chodit, ale teď chci sama a ráda, přiznala Vendula.
Její stárek Daniel Palčík pracuje jako svářeč a kromě folkloru se věnuje i požárnímu sportu.
Na hodech byl letos také popáté a jak přiznává, poprvé to bylo vlastně z donucení. V kroji chodím od patnácti let, kdy jsem byl do kroje vlastně donucen, a nikdy bych neřekl, že mě to tak chytne, dodal se smíchem Daniel.

Galerie

Tagy článku

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace