Kolotoč kolem krále se roztočil

Kolotoč kolem krále se roztočil
Foto: pri
Vlčnov Společnost 29 / 01 / 2013

Na krojovém plese byl představen král roku 2013

Na sobotním krojovém plese ve Vlčnově bylo i letos potvrzeno, že se na konci května uskuteční Jízda králů. Stane se tak podruhé od zápisu na seznam UNESCO. Dnešní den je významným nejen pro Vlčnovjany, ale i  pro návštěvníky, kteří se na jízdu chystají. Dáváme jim jasný vzkaz. Máme družinu. Máme pobočníky. Máme krále. Jízda králů v roce 2013 vyjede tak, jak jejich předci činí dvě stě let, hrdě prohlásil Jan Pijáček, starosta Vlčnova. Patnáctičlenná družina dospívajících chlapců si za krále vybrala Ondru Darka Frantu. Král je ustanovený a jsem velmi rád, že chlapec je z folklorní rodiny, která tradici podporuje a uznává. Je to pro nás ideální volba a rodiče se tohoto nelehkého úkolu jistě zhostí na výbornou, sdělil Antonín Pavelčík, předseda společnosti Jízdy králů, než Ondru jeho pobočníci a ochránci donesli na rukou do sálu.
S ročním odstupem zavzpomínal otec loňského krále Jiří Matušík: Jízdu králů vnímám jako mžik. Rád to popisuji jako půl roku příprav, pak se třikrát rodina nevyspí a je po ní, říká s úsměvem bez opovržlivého pohledu na tuto tradici. Nad to vše platí, že je to úžasné. Není to jen o královi, ale i o tom, že se spojí celá rodina a od začátku začne makat na přípravách.
Mezi tanečními bloky s DH Vlčnovjanka vystoupil FS Vlčnovjan a Mužský pěvecký sbor za doprovodu CM Čardáš. Vlčnovjanka využila této příležitosti také k představení svého nového, již jedenáctého hudebního CD nosiče - Vlčnovské búdy. Ten byl slavnostně pokřtěn starostou obce a kapelníkem Pavlem Nevařilem.

Galerie

Tagy článku

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace