Košt vín o šampiona slavností

Košt vín o šampiona slavností
Foto: pri  /  VINAŘI MAŘATICE - Občanské sdružení Vinaři z Mařatic má 53 členů, tvoří ho vinaři a zahrádkáři z Mařatic, Hradiště, ale i St. Města, Buchlovic nebo Blatnice. Během celoroční činnosti se zúčastňují jako degustátoři na lokálních koštech (Od Valentýnského v Kudlovicích až po pouťový v Topolné) a všude dávají své vzorky. Samy organizují největší regionální košt vína prvního května na zimním stadionu v Uh. Hradišti a nedělní košt vína na Slováckých slavnostech vína a otevřených památek. Pro vinaře a vinohradníky připravují přednášky a poradny.
Mařatice Společnost 26 / 08 / 2011

Příští pondělí vyrazí mařatický vinař Bohuslav Jež do Míkovic, Dolněmčí, Vlčnova, Bzence, Ořechova a Buchlovic, aby od místních vinařů vybral vzorky pro prestižní košt vína, který bývá nedílnou součástí Slováckých slavností vína a otevřených památek. Tradičně se uskuteční ve velkém sále Reduty v Uh. Hradišti v neděli 11. září od 9.30. Nejlepší vzorky v bílých, červených a přírodně sladkých vínech budou oceněny titulem Šampion Slováckých slavností vína 2011. Vloni jsme poprvé oddělili vína s cukernatostí nad 27, neboť vždycky byla šampiony a zdálo se nám to, jako by těžká váha vyboxovala vítězství nad muší, vysvětluje Bohuslav Jež rozšíření o šampiona přírodně sladkých vín. Stejně jako předseda Vinařů Mařatice se vydají pro sběr vzorků další členové sdružení. V plánu jich mají sesbírat kolem čtyř stovek, jako v předešlých letech. Vinaři z Uherského Hradiště a okolí je sami přinesou v neděli 29. nebo pondělí 30. srpna mezi 17.00 a 20.00 do mařatického kulturního domu.
Právě tady se v neděli 4. září uskuteční hodnocení vín stobodových systémem. Degustační komise vytvoří vinohradníci a vinaři z okolních obcí.
Pořadatelé předpokládají, že vzorky bude převážně tvořit odrůda rulandského bílého, šedého nebo tramínu. Ustupuje moravský muškát, vysvětluje Jež a naopak podtrhuje tradiční oblibu ryzlinku rýnského a chardonnay. Mezi červenými víny pak svatovavřineckého, frankovky, módního dolfenderu nebo rulandy modré, které se na Slovácku daří.
Košt vína, ve velkém sále bílého a v předsálí červeného, začíná v neděli 11. září v 9.30. Občerstvení je zajištěno, o doprovodný program se postará Cimbálová muzika Jaroslava Čecha.

Tagy článku

TOPlist