Kouzlo hodů malé dědiny

Kouzlo hodů malé dědiny
Foto: pri  /  Zleva letošní neoficiální stárci Jakub Vlčnovský a Ondra Štěpančík.
Částkov Společnost 21 / 10 / 2010

Letos zkouška nanečisto, příští rok za stárky

„Jsme tu dobře u starostového? naposledy se zeptali Ondra Štěpančík a mladší Jakub Vlčnovský před obecním úřadem v Částkově, kterému do letošních voleb šéfoval po osm let Radek Železník. Ondra s Jakubem na sebe letos nanečisto vzali úlohu stárků, aby si vyzkoušeli, jaké to je být pokračovateli zdejší hodové tradice.
Loni se zde hody neuskutečnily. „Vždy záleží na mladých, jak se jim podaří domluvit. Chtěli jsme ale, aby alespoň krojovaní vyšli, i když nebudou stárci. Současně je to můj takový poslední úřední den, protože na starostenský post jsem již nekandidoval a chtěl jsem se takto s úřadem rozloučit, sděluje Železník po vydání povolení.
V krátkém rozhovoru jsme oprášili také vzpomínky. „Jasně, byl. Ano, dokonce aj za stárka. Velmi jsem to prožíval. Ta doba byla možná lepší, protože stárci nikdy nechyběli. Také jsme tu měli kulturák, dnes musíme jezdit na Zlámanec, hodnotí dnes již končící starosta, který si myslí, že se tradice vrací do svých kolejí a začíná se o jejich udržování dbát.
Na chvilku jsem se zapovídal i s Ondrou a Jakubem, kteří se vzájemně v odpovědích doplňovali. Někdo to musel dělat. Loni to nebylo, takže jsme se domluvili, že by to byla škoda, vynechat i letos. Lidi, co mají zkušenosti, jsme poprosili, aby nás naučili tanečky na všechna vystoupení. K tomu nás podpořila obec a tak se podařilo, prozrazují jako jeden muž a netají se myšlenkou, že příští rok by mohli oba jít za stárky. Který za kterého, to ale prozatím nevědí.
Na večerní zábavě nechyběla Slovácká búda, do které se vodilo na pohárek vína a osvěžení při tanci, ke kterému vyhrávala DH Topolanka.

Tagy článku

TOPlist