Královská rodina Šuránků je na svého syna Marka pyšná!

Královská rodina Šuránků je na svého syna Marka pyšná!
Foto: Pavel Sochor
Hluk Společnost 11 / 07 / 2022

Dolňácké slavnosti s proslulou jízdou králů už jsou minulostí. Po čtyřdenní slavnosti zůstaly fotografie, videozáznamy, nová přátelství a hlavně kupa zážitků.
Novým králem se stal Marek Šuránek, dvanáctiletý fotbalista FC Slovácko, kterého na jízdě králů doprovodila pážata Václav Kremr a Dan Nemrava, 18 jezdců a tisícihlavý průvod krojovaných složený z obyvatel městečka a přizvaných hostů.

Historicky poprvé se stala součástí královské družiny dívka - Tereza Říhová. Nahradila páže Dana Nemravu, jemuž se udělalo nevolno z horka, které celé slavnosti provázelo.

Jak prožila slavnosti královská rodina Šuránků, nám popovídal královský otec Marek.

Dolňácké slavnosti s jízdou králů máte za sebou. Pokud se jako královská rodina ohlédnete, co ze vzpomínek vyčnívá?

Myslím, že slovy nejde ani popsat, co jsme jako rodičové prožívali. Bylo to něco neuvěřitelně krásného. Samozřejmě to byla spousta nervů, starostí, ale teď můžeme říct, že to opravdu stálo za to.

Sjela se celá rodina, pomáhali i sousedé a kamarádi - cítili jste pospolitost městečka a radost, že v tom tisícihlavém „mumraji“ nejste sami?

Poznali jsme, kolik máme kolem sebe skvělých lidi, ať už z rodiny nebo kamarádů. V neděli bylo neuvěřitelné, kolik se v Hluku sešlo úžasných lidí, kteří umí držet spolu. Škoda, že to tak úplně nefunguje i v běžném životě. (úsměv) Ale všem, kdo se o celý víkend starali, patří obrovský dík a pochopitelně i všem, kteří se oblekli do kroje. Nemůžu je všechny vyjmenovávat, osobně jsem jim poděkoval a slova díků si můžete přečíst také na FB profilu město Hluk aktuálně.

Marek je o dva roky starší. Neprotestoval po tak dlouhém čekání, že se mu do sedla už ani nechce?

Neprotestoval. Ba právě naopak, už se nemohl dočkat. Aspoň měl více času na jízdy.

Měl v neděli ráno velkou trému?

Byl neuvěřitelně klidný. Což se o nás s Míšou říct nedalo. (smích)

Historicky poprvé jela po boku krále dívka, Tereza Říhová. Jak k tomu došlo?

Jednomu z pážat se udělalo v tom horku špatně. Terka šla se mnou, protože jsme se měli střídat ve vedení. Tak to byla jediná možná a nejrychlejší volba. Mira Šuránek s Petrem Pospíškem (hlavní organizátoři jízdy) to tak rychle zorganizovali, že někteří jezdci si toho všimli, až jsme přijeli do družstva na oběd.

Neobávali jste se historiků a etnografů?

V daný moment jsme řešili, aby krále doprovázela dvě pážata a bylo to co nejrychlejší, ať můžeme pokračovat v jízdě. Nic jiného. A kdyby Marka chtěli přece jen ukrást, tak věřím, že by ho Terka s Vaškem (druhým pážetem) uchránili. 

Přípravy i samotní jízda proběhly v tropických teplotách - jak vám to vedro zkomplikovalo průběh jízdy? 

Myslím, že jedinou komplikací bylo, že se Danovi (páže) udělalo špatně. Jinak nevím o ničem jiném. Snad jen to, že se musel přísněji dodržovat pitný režim.

Královská mamka je cukrářkou. Určitě se chtěla předvést s pohoštěním, ale čokoláda se doslova roztékala na talíři. Nebyla z toho „trop na nervy“?

Na zákusky to opravdu nebylo ideální, ale ostatní věci byly dobře nachlazené. Myslím, že neměla čas se nad tím ani pozastavit.

Všechno skončilo a vám zůstaly vzpomínky, fotografie a videozáznamy - jaký převládl pocit, když jste sundali kroj a odešel poslední host? 

Poslední hosté odešli až v úterý. (smích) Obrovská úleva, že vše dobře dopadlo, ale zároveň i trochu smutek, že už je to všechno pryč. Jinak za nás zcela určitě velká spokojenost. Teď už víme na 100 %, že to všechno stálo za to. Zatím máme samé kladné reakce, jak od domácích, tak i cizích lidí, kteří nám píší a děkují za krásný zážitek.

autor: Iva Pašková

Tagy článku

TOPlist