Kroj vymění za vojenský mundúr

Kroj vymění za vojenský mundúr
Foto: pri
Traplice Společnost 09 / 10 / 2013

Výzvu vzala chasa vážně. Stárka mohla hasit pouze žízeň

Hody v Traplicích obcházel strach. Strach, který prožívá většina obcí. Naštěstí neskončil tak, jak stojí v lidové písničce: Tri dni mňa naháňali, ale mňa nedostali. Sehnali je všechny a výsledná tajenka se jmény stárků naznačila, že i letos to nakonec vyjde. Nastaly třítýdenní galeje.
Podstárek Ondřej Maňásek nejprve přivedl chasu k domu mladších stárků Milana Hegera a Petry Škrabalové, kteří vyvraceli tvrzení, že by je někdo musel nahánět. Nás ne. Byli jsme domluveni dva roky dopředu, prohlásili společně mladší stárci. Pro mě je to čest jít za stárku, moc jsem se těšila, řekla Petra, kterou do kroje oblékly její babičky. Rady jsem žádné nedostala. Na hody chodím od patnácti roků, jak vše probíhá, vím a mám odpozorované, přidala a popíchla svého stárka, že on asi neví, že pít se musí s mírou. Milanovo sobotní probuzení nebylo klidné. Alkohol sehrál svou roli. V hlavní ovšem nebyl. Když jsem probudil, zjistil jsem, že nemám peněženku, nakousl tajemně a já si myslel, že tam měl svoji stárkovskou řeč. Ne, byly tam určité doklady, jelikož v pátek letím na misi do Afghánistánu. Po pátrání, do kterého se zapojila celá rodina, Milan vyvázl s nelichotivou nálepkou. Měl jsem jakési ranní bloudění a nakonec jsem byl za blbečka, protože jsem ji nechal v tělocvičně, kde jsme vše připravovali, přiznal pokorně Milan a přislíbil, že vše na zábavě vynahradí. Chci, aby si lidé, co nás přijdou navštívit, zábavu pořádně užili. Nebude chybět vození pod právo, mlýnské kolo, klobouková a další.
Na staršího stárka Ondřeje Večeřu se přijela podívat celá rodina. Za všechny promluvila jeho babička Anna Vávrová, která byla na svého vnuka náležitě pyšná. Jsem ze Zlína a nic takového se tam nedělá. Jsem velmi ráda, že zde tyto zvyky udržují. Moc se mi to líbí, řekla babička, která přiznala, že tři týdny před hody byly nabité. Furt se něco dělalo. Kromě povinností doma se dodělávalo posezení pro chasu. Její verzi potvrdil i samotný stárek, který přispěl s radou, jak domácí práce značně urychlit. Co se nestihne kolem domu za x let, tak garantuji, že se zvládne, když jdete za stárka.
I když jsem byl podstárek, přiznám se, že pracují trošičku nervy. Doufám, že se při řeči nezadrhnu. Případně to udělám jak mladší stárek, přilepím si text pěkně na právo, sdělil své pocity v rozhovoru Ondřej, který ve svém veršování celou chasu upozornil, že dnes rozhodně nemají chodit kouřit do sena, protože  Renata je dobrovolnou hasičkou a musela by vyrazit k zásahu.
Určitě by i tuto překážku zvládla, protože všechny přípravy absolvovala jen s pomocí svých kamarádek. Mám hodně dobrých kamarádek, které mně byly schopny pomoct. Ani jsem se jich nemusela ptát, nabídly se samy. Bylo nás osm a každá měla svůj úkol, nechala se slyšet Renata, která původně chtěla jít v chase. Pocházím z Babic a v Traplicích bydlím tři roky. Lákalo mě zde vyrazit, ale že půjdu rovnou za stárku, to by mě nenapadlo, spráskla by ruce, kdyby nedržela dort, Renata, která podpořila případné zájemce: Není to taková hrůza, zvládnout se to dá.
V průvodu, který čítal 23 párů, jsem proto zkoušel najít aspiranty hodů na příští rok. Zájem projevili Klára Ondrůchová a Jonáš Hruška. On kecá, je to Vojta Trávníček, upozornila Klára. Já nevím, to musí příjít samo, hájili se hodaři. A kdy to bude? Už brzo, je to na spadnutí, pokračovali vyhýbavě. Takže rok 2014 bude váš? Říká se, že co je psané, to je dané, ale snad se na tyto řádky brzy zapomene, ukončili moje snahy najít Traplicím stárky na příští rok.

Tagy článku

TOPlist