Kromě maminky v kroji celá rodina

Kromě maminky v kroji celá rodina
Foto: pri
Kudlovice Společnost 11 / 11 / 2010

Krojovaný průvod přivedla před stárkův dům netradičně podstárka

Hodování málem letos obešlo Kudlovice velkým obloukem. Stárkování se nikdo nechtěl chopit. Hledali, hledali, až to na sebe vzali sourozenci Daniel a Radka Janoškovi. Rodný dům č. p. 38 je ozdobený chvojím a růžičkami, přichystané je bohaté občerstvení, hody za chvíli začínají.
Chasa je početná, asi patnáct párů, ale stárkovat se nechtělo nikomu. Do ségry hučeli, ale ta svolila jen s podmínkou, že půjde se mnou, říká Daniel doma na zahradě v dobu, kdy se taťka i sestra ještě oblékají a chasa se začíná scházet před kulturákem. Přidává také, že na hody chodí už odmala, vlastně odjakživa. Vychází ven otec Pavel, který hody vidí v jiném světle. Týden byl hodně hektický a hlavní váha starostí byla na manželce. Klukovi žehlila košulu na pětkrát. Kroje máme vlastní a letos přibyly dvě nové součásti - kordula pro syna a já mám nové gatě. Víno máme zdejší, sami jsme si udělali zabijačku, vyudili bůčky, chlapi ze sboru přišli pomoct se zpěvem a skoro půlka rodiny Janoškových jde v kroji, přidává Pavel, že když se chce, hody se zvládnou vždy. A pak už začínáme vzpomínat na jeho stárkování. Také nebyli stárci a vše se zařizovalo narychlo, když jsem šel v sedmaosmdesátém. V říjnu jsem se akorát vrátil z vojny. Dnes to prožívám jinak, jsem hrdý otec a děcka rad moc nepotřebují, v kroji chodí dost dlouho.
Maminka Hanka se při všem tom chystání na chvilku také utrhla. Prožívám delší dobu jen nervy. Jak děcka vyzvednou, zítra je ještě obleču na nedělní obchůzku a pak to ze mě vše spadne.
Ze zahrady je vidět, že se průvod dává do pohybu. Dalším letošním překvapením bylo, že průvod ke stárkovi vede oproti zvyklostem podstárka Tereza Blahová. Se stárkem si vyměnili připravené verše, prošli se dědinou a zanedlouho se opět objevili u Janošků. Radka, tak jako většina stárků, myslela pouze dvě věci. Hlavně ať nám vyjde počasí a zvládnu řeč. Jsem trémistka a děsí mě už jen představa vylézt z baráku. Vše dobře dopadlo a s DH Boršičanka a CM Velehrad na sebe hodování nenechávalo zapomenout ani v neděli při obchůzce s právem celou obcí spojené s výletem na Kudlovskou Dolinu.

Tagy článku

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace