Kudlovice: Dědina, ve které se nepije

Kudlovice: Dědina, ve které se nepije
Foto: pri  /  Vítěz Svatoslav Dlapa (na snímku vlevo) přebírá diplom od starosty obce Kudlovice Zdeňka Jabůrka.
Kudlovice Společnost 13 / 03 / 2012

Dlapa: Nic složitého to není. Moje žena Soňa...

Skromnější návštěvnická účast provázela 11. ročník ochutnávání slovácké slivovice v Kudlovicích. Jsme spíše vinařskou oblastí, což dokazuje získané ocenění Vinařská obec roku 2011, vyzdvihuje starosta Zdeněk Jabůrek a současně žertuje: U nás se tolik nepije. Každý tady slivovicu pálí, ale účast opravdu nebývá tak masivní jako při vínu. Jde spíš o sportovní účast, když to pořádá TJ Sokol Kudlovice, dodává starosta a poukazuje na fakt, že nejpočetnější skupina přichází pravidelně z nedalekých Babic.
Hodnocení bylo poměrně obtížné. Komise překoštovala 270 vzorků a za vítězný vzorek vybrala slivovici 2010 Svatoslava Dlapy. Současně také musela upravit podmínky k udílení diplomů. Vítěz získal 19,8 bodu a kvality byly natolik vyrovnané, že se hranice musela zvednout na 19,2, prozrazuje Jabůrek, který přidal, že i tak udělili 45 diplomů.
Dnes již 26 let kudlovický občan, šampion Svatoslav Dlapa, prozradil svůj výrobní recept. Nic složitého to není. Moje žena Soňa dobře obírala stopky a dávala pozor, aby se neobjevil žádný lístek, rozjíždí se Dlapa, kterého pozastavuji s otázkou, jež má vyvrátit tvrzení, že se o vše starala jeho žena. Ne, ona mi říkala, že doufá, že se připomenu i za ni, vysvětluje vítěz a vyzývá svou ženu k účasti na rozhovoru. Ta se však zdráhá a zdvořile odmítá. Takovu slivovicu se mi podařilo vypálit poprvé od doby, kdy ještě žil tchán. Vše záleží na materiálu. Důkazem, že je opravdu dobrá, byl její loňský úspěch, kdy skončila druhá. Za rok vyzrála a měla by být tedy ještě lepší, nesměle chválí svůj vzorek.
Důležitým krokem je také pálení. A kde že se podařilo vypálit tento vynikající vzorek? Jsem rodákem z Jalubí, tak pálím tam. Není problém kvas naložit do dodávky a odvézt na mé stálé místo, uzavírá Dlapa, jehož vzorek poputuje na vyhlášený košt na Salaš a také na II. slovácký košt slivovice 2012, ve kterém se utkají všichni vítězové z regionu Slovácka.
Se zájmem překoštovat nejeden vzorek přišel i Radek Šustr, který si s sebou vzal svoji praktickou pomůcku. Vyrobil jsem si to v roce 2010. Když si dáte pět vzorků po celých štamprlích, tak je člověk hned vedle. Napadlo mě, že když budu mít čtyři sklénečky a do každé vezmu 5 ml, tak to bude jako jedna plná. Jsem tu s kamarádem Jednou Slančíkem, takže můžeme ochutnat více vzorků, popisuje důvod, proč si vyrobil tento zlepšovák. Upozorňuje také, že díky injekční stříkačce, která je součástí nosiče, nedochází ke ztrátám při dodatečném přelévání, které běžně využívají lidé u stolu. 

Galerie

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace