Kulinářský kotlíkový dýchánek

Kulinářský kotlíkový dýchánek
Foto: pri
Nivnice Společnost 19 / 04 / 2010

Bumbalík: Vzniklo to při hospodské štengrovačce, kdo že jaký dělá guláš

Sobotní den byl v Nivnici provoněný gulášem a spáleným dřevem. Konal se zde totiž první ročník soutěže ve vaření kotlíkového guláše. Aby soutěžení bylo rovnocenné, dvanáct týmů nafasovalo stejné množství - dvě kila - hovězí kližky, cibuli, účastníci si naštípali dřevo, rozdělali oheň a pustili se do vaření jako někde na čundru. Ihned od začátku bylo patrné, že se jedná o vyloženě mužskou záležitost. „Muž vaří velmi rád, velmi dobře a líp než já. Takže je to každopádně pravda, že dnes je to výhradně mužská soutěž. Ženy by sem neměly mít vůbec přístup, až ve dvě hodiny na ochutnání, sdělila žena jednoho ze soutěžících.
Nálada díky počasí i v čas smutku za oběti polského neštěstí byla od samotného začátku veselá. Všichni se pustili do příprav a bylo vidět, že každý má svůj postup, grif či způsob, jak se přiblížit vítězství. „Nevím co vedle, ale my jsme přišli závodit a ne pít, zaznělo v době příprav, kdy byly vidět markantní rozdíly. Jedni totiž už začali restovat maso a druzí se teprve pouštěli do krájení cibule.
Proč tato akce vůbec vznikla? „Abychom našli nejlepšího kuchaře guláše, to je jasné. Vzniklo to při hospodské štengrovačce, kdo že jaký dělá guláš. Vařit ho doma by nebylo ono, tak jsme si řekli, že uspořádáme klání venku v kotlících, prozradil Karel Bumbalík, iniciátor a hlavní podporovatel hospodské myšlenky, jak to vše začalo, a přidal, že to není jenom jeho zásluha. „Sám v tom nejedu, nemalou měrou mi pomohli místní podnikatelé a jednotlivci.
Ve dvě hodiny bylo vaření ukončeno a přistoupilo se k ochutnávce a výběru vítězů. Dle slov degustátorů to dopadlo výborně. Vítězství na prvním ročníku si odnesl domácí Miroslav Marek, druhé místo putuje na Lopeník a třetí skončili Broďané. „Porotu máme čtyřčlennou. Dva domácí a dva z Českých Budějovic, kteří dodávají koření hlucké firmě, která zpracovává maso. Nějaké ceny jsou, ale spíš symbolické, jde o zábavu, přidává Bumbalík.
Tradice vzniká po třech letech, takže prozatím to byl jen první ročník, ale vypadá to, že podle ohlasu by se v této kulinářské kratochvíli mohlo pokračovat i v následujících letech.

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace