Láska a naděje jsou smyslem cele premiéry

Láska a naděje jsou smyslem cele premiéry
Foto: pri  /  manželé Pilušovi a David Mikula
Boršice Společnost 13 / 03 / 2013

Autorem pořadu k 25. výročí se stal dlouholetý tanečník Pentle a VUS Ondráš David Mikula. Předpremiérovou nervozitu si autor společně s tanečníky a muzikanty zopakuje ještě jednou, v sobotu 16. března v 19.30 v Klubu kultury v Uherském Hradišti.
„Myšlenku balad už nosím v hlavě v podstatě od té doby, co měla Pentla 20. vyročí. Odešlo ale hodně členů souboru a ti mladí, nově příchozí, se nejdřív museli naučit základy a stávající repertoár. Během nácviku zkoušeli také tance nově určené k baladám, ale bez baladického podtextu - to kvůli využití při různých festivalech apod. Proto to pár let trvalo,“ vysvětluje autor, v němž právě balady vyvolávají určitý respekt nejen obsahově, ale i co se způsobu zpracování týče. „Asi to je tím, že jak člověku přibývají léta, tak se zajímá o věci a témata, která jsou někde mezi nebem a zemí, která dokážou poučit, a pak dochází k zjištění, že je třeba vážit si každého dne, žít jej naplno, ctít rodinu, tolerovat se vzájemně a milovat. Láska a naděje jsou smyslem celé premiéry,“ dodává.
Při sledování premiérového pořadu se nechejte vtáhnout do víru tance a lidových písniček. Zaposlouchejte se do textů, ve kterých se odehrávají někdy velmi kruté příběhy, i když je nápěv veselý a běžně se zpívá při besedách u cimbálu. V některých případech to umocňuje i způsob hudebního zpracování a zvláště pak balada o dívce, jež hodila dítě do vody, je hodně emotivní a silná. „Doufám, že mírně stylizovaná forma našeho vyjádření tanců i muziky se bude líbit a každý si z našeho představení odnese hezký a zajímavý zážitek,“ loučí se David Mikula.

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace