Majku pro jistotu zkrátili

Majku pro jistotu zkrátili
Foto: pri
Mistřice Společnost 08 / 05 / 2013

Pýcha ročníku 1995 od soboty zdobí Mistřice

Stavění máje v Mistřicích má svou dlouholetou tradici. Nejinak tomu bylo o uplynulém víkendu. Pět holek a jeden kluk z ročníku 1995 za pomoci svých kamarádů a mistřických občanů postavili 17 metrů vysoký máj z modřínu a bohatě zdobeného třímetrového borovicového vršku. Oproti loňsku je ale o 10 metrů nižší. Loni to byl jeden z největších májů, který jsem kdy stavěl. Měřil skoro 27 metrů, říká František Abrhám. Už samotné stavění komplikovalo větrné počasí a asi týden před kácením se nám urazil, ale protože vážeme vršek tesařským uzlem, pěkně zůstal viset a nikomu se nic nestalo. Letos jsme proto raději   zvolili pevnější modřínové dřevo jako základ a ještě byla májka zkrácena, abychom snížili celkovou výšku, dodal velitel této obecní společensko-společné stavební činnosti.
Hlavními postavami letošního zdobení byli členové rodiny Lapčíkovy. K nim se také soustředila veškerá pozornost. S přípravami jsme začali v lednu a vyvrcholení nastalo na začátku tohoto týdne a skončilo vlastně dnes ráno o půl páté, když jsme se rozcházeli domů, popsaly zkráceně dcera Andrea a maminka Věra Lapčíkovy celé stavění máje. V úterý jeli chlapi pro folgy a ve čtvrtek pro kládu a vršek, který přivezli k nám domů na zdobení, řekla Andrea. Když přijížděli s traktorem, tak to vypadalo strašidelně. Bydlíme na kopci a první dojem byl, že nám to rozboří dům, vylíčila Věra scénu, když přiváželi 35letý vršek borovice k domu. Nebylo ji kam umístit, jedině na dvůr a když začalo v pátek pršet, museli jsme postavit provizorní přístřešek z lešení, dodala Věra, že poslední týden příprav nebyl vůbec jednoduchý.
Z pátku na sobotu si vše vynahradili. Zdobení začalo po škole, někdy kolem druhé a jak bylo hotovo, už jsme jen pili a slavili, prozradila Andrea a maminka přiznala, že padlo mnoho litrů slivovice. Byla to moc pěkná akce. Moc jsem si to užili, děcka přinesly harmoniku a zpívalo se až do rána.
A proč se do toho všeho pustili? Je to v rámci udržení tradice, vyhrkla dcera a maminka ji opět podpořila. My jsme stavěli také a rodiče nás podpořili. Takže teď cítíme, že je potřeba se toho nebát a postarat se, řekla a ukázala na manžela, který pomáhal pýchu Mistřic pomalu, ale jistě ručně zvedat nahoru.
Je to tradice, která se v takové podobě udržuje v okolí jen u nás. Děcek sice ubývá, ale věřím, že stavět se bude i nadále, nechala se slyšet Anna Huňková, jedna z účastnic, která stavění kdysi před léty jako osmnáctiletá taktéž se svým ročníkem prožívala.
Pro místní obyvatele nepostradatelný zvyk byl ukončen na večerní zábavě. Po několika desítkách let na Tančáku za obecním úřadem s topolským Madetem. Hlavní cenou v  tombole byl ročníkový nádherný dort s panenkou.

Galerie

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace