Májky rozváželi povozem

Májky rozváželi povozem
Foto: pri
Březolupy Společnost 18 / 10 / 2012

Stárkovský pořadník je sepsán na dva roky dopředu

Sobota. Třináctá hodina. Před víceúčelovou halou se začínají scházet krojovaní. Březolupské hody oficiálně začínají. Do čela se prozatím staví Jiří Polášek s Radkou Zůfalovou a vedou pětatřicetičlenný průvod pro letošního stárka Radovana Kafku. Ten bez zaváhání odrecituje svoje říkání, zatancuje tanec v kolečku, který úspěšně na patnáct minut ucpal hlavní cestu směrem do Zlína, a už už v pochodovém rytmu míří do šmoulího města - nové části obce Březolupy.
Jen málokdo z místních by si před dvaceti lety pomyslel, že z míst, kde bylo pole, si bude letos březolupská chasa vyzvedávat svou stárečku. Ještě před pár rokama tu bylo pole s řepú a včíl tady na stárčiny dveře klepu, pustil se opět bez zaváhání do veršování Radovan, který si přišel vyzvednout nejen svou stárku, ale i přítelkyni Silvu Hajkovou.
Shánět stárky u nás není problém. Chtěl jsem jít už loni, ale musel jsem počkat, svěřuje se spokojený Radovan a Silva ho doplňuje: Na stárkování je sepsaný pořadník. Zamluvené to je na dva roky dopředu. Ptám se, čím to je, že jako jedna z mála obcí nemají problém se stárky. Žijeme tady folklorem celý rok. V souboru Botík tančím 14 let a Silva poslední tři a určitě se snažíme, nejen v hospodě, dodržovat všechny tradice, hájí čest obce Kavka.
Úspěsně zvládli hodovou novinku, za kterou stál Pavel Šopík, a to rozvoz tří májek koňským povozem. Tradičně pro májky jezdíme traktorem. Letos jsme udělali změnu a po obci jsme je už rozváželi koňským povozem, říká Radovan. Věnec na májce pak rovnali pomocí živé pyramidy. Po postavení májky byl věnec nakřivo, tak namísto žebře šlo pět kluků na sebe a asi v osmi metrech májku popravili.
Co se týká nervozity, tak na tom byli každý jinak. Nevím, v čem to je. Do hodů jsem se těšila a teď je tu i strach, co bude, abych vše zvládla, protože jsem středem pozornosti, svěřuje se Silva. To mně být středem pozornosti problém nedělá. A i když jsem si dal asi pět štamprlí, šlo to samo, přebíjí Radovan vše sebejistým folklorním trumfem a s halasným ejjj, juchuchúúúú zve na dozvuky s DH Staroměstská kapela a CM Ohnica, které se uskuteční 20. října. 

Tagy článku

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace