„Mám milenku, je to divadlo,“ přiznal Igor Stránský

„Mám milenku, je to divadlo,“ přiznal Igor Stránský
Foto: Marek Malůšek
Uherské Hradiště Společnost 26 / 05 / 2024

Na konci dubna měla ve Slováckém divadle premiéru Hostina dravců, napínavé drama s prvky černého humoru, které připravil se svým týmem Igor Stránský. Pro legendárního režiséra se jednalo o neuvěřitelnou 99. režii, ale jak prozradil například při rozhovoru v Českém rozhlase, na skutečný důchod to zatím nevypadá.

„31. srpna 2015 jsem odešel do penze, a tak jsme si vzali první dovolenou, kterou jsem mohl mít na podzim, protože moje žena nemá ráda velké vedro. Vybrali jsme si Kanárské ostrovy a letěli jsme v polovině září. Ale už tam jsem táhnul dvě režijní knížky, protože jsem měl se Slováckým divadlem nasmlouváno, že nastuduju Vojnarku a Královu řeč, abych byl, až se vrátím, dostatečně připraven,“ prozradil Igor Stránský se smíchem redaktorce Věře Hotařové. A hned dodal, že manželka proti práci na dovolené ani moc neprotestovala. „Ona si večer čte, tak já jsem si taky četl,“ smál se s neskrývanou vášní k divadlu. „Moje žena ví, že mám milenku, je ještě starší než ona a jmenuje se divadlo. A to, co spolu prožíváme teď, šest let po zlaté svatbě, je především úcta ke druhé polovičce - že když jsem víc ve světě a v divadle než doma, že to snáší. Že dokázala udržet rodinu, vychovat děti a věnovat se vnukům. A to chce kolikrát pevné nervy, protože když je jeden blázen, druhý musí mít rozumu dvakrát tolik,“ vyznává se z lásky k manželce Igor Stránský.

Nebavilo ho poslouchat režiséry, a tak se jedním stal

Igor Stránský původně studoval herectví, ovšem v průběhu studia „zběhl“ na režii. „Když jsem dělal přijímačky na postgraduál režie, režisér Milan Pásek se mě ptal, proč odcházím studovat režii, když mám předpoklady být dobrým hercem. Tak jsem odpověděl, že už mě nebaví poslouchat režiséry,“ usmíval se. Současnou situaci, kdy už není divadelním ředitelem, ale „pouhým“ režisérem, si pochvaluje. „Jsem daleko svobodnější, protože už nemusím být úředníkem a dělám jenom tu práci, která mě baví celý život a na kterou se vždy těším,“ přiznal ve vysílání.

A jak vidí Igor Stránský plány na kulatou stou režii? „Cosi máme za lubem. Pokud se nám podaří dokončit nadějnou práci s Přemyslem Rutem, tak bychom tu stovku ještě mohli udělat,“ prozradil oblíbený režisér. Nejbližší reprízy Hostiny dravců ve Slováckém divadle jsou na programu dnes večer, 1. a 13. června.

Tagy článku

TOPlist