Mařenu vyměnili za Marka

Mařenu vyměnili za Marka
Foto: Markéta Bučková
Drslavice Společnost 02 / 04 / 2012

Nošení Létečka a Marka je přesně tím typem tradice, bez které si snad občané Drslavic nedovedou příchod jara vůbec představit. Letošní překrásné počasí silné dojmy přihlížejících z třepetajících se Léteček a nazdobených krojů děvčátek pouze umocnilo. Obec zažila první jarní akci pořádanou společnými silami. Letos k tomu všemu ještě s překvapením. Drslavice oproti jiným obcím, ve kterých se tento zvyk udržuje, mají svou specialitu. Tou je legendární Marek. Kdo že to je? Zkoumala jsem původ tradice nošení Marka, ručně vyrobené postavičky z hader a slámy připevněné na dřevěné palici ve tvaru kříže. Sahá minimálně čtyři generace zpět. Kdo ji zavedl, přesně nevíme, ale proč, to je snad zřejmé, poodhaluje zdejší zvyk Markéta Bučková, jedna z pořadatelek, a dál pokračuje: Marek je jakási obdoba Mařeny. Tak jako v jiných obcích ji holky nosí, pálí a házejí do vody, tak u nás je tímto symbolem Marek. Ovšem podle zjištění nebyl symbolem odcházející zimy, ale spíše přicházejícího jara a začínající pastvy. Kluci ho po obchůzce používali při pasení hus, kdy si ho na pastvě zapíchli do země. Byl to jakýsi ochránce pasáčků a hejna, říká Bučková a dokládá to i písničkou: Marku, Marku krásný, kdes ty husy pásl? Pásl jsem jich pod dubem, s mlynářovým holubem.
Tradice nebyla přerušena, ale během doby se hodně změnila. V poslední době už chodili kluci jen s na klacku napíchnutým plyšákem. V drtivé většině  si už  nedávali žádnou práci s výrobou, do které byly zapojeny dříve všechny žijící generace, tatínek i dědeček. Letos jsme proto k podpoře a oživení původního zvyku vyhlásili soutěž, přidává další informaci, která je s letošním nošením spojena.
S velkým potěšením zjišťujeme zájem, který tato soutěž o nejlepší ztvárnění Marka zaznamenala. Celkem bylo přihlášeno dvacet šest originálně vyrobených Marků. Lidé mohli na obecním webu www.drslavice.cz hlasovat, který je ten nejkrásnější. Vítězný autor, který získá v hlasování přes internet nejvíce hlasů, obdrží herní konzoli. Druhý počítačovou hru a všichni přihlášení pak drobný dárek jako poděkování za účast.
Na děvčata nezapomněli, ale ta musí ještě vydržet. Holky smutnit nemusí. Letos byla soutěž pro kluky, ale přesně za rok při nošení Létečka bude připravena soutěž zase pro ně, slibuje Bučková.

Galerie

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace