Masivní účast si za cíl nekladou

Masivní účast si za cíl nekladou
Foto: pri
Huštěnovice Společnost 26 / 09 / 2012

S druhým pokusem oživit dění v obci Huštěnovice přišel místní Muzejní spolek. Jeho členové připravili pro místní i přespolní před svým klenotem, na který jsou náležitě pyšní, košt burčáku. Nutno podotknout, že to není jediná akce, kterou Muzejní spolek pořádá. Každý měsíc je to beseda s důchodci. Za sebou mají i první setkání rodáků nebo již pravidelný velikonoční a vánoční jarmark s živým betlémem.
Rozhodně nás neodrazuje menší účast. Naše ambice jsou minimální a jsme rádi za každého, kdo mezi nás zavítá, prozrazuje Alena Bazalová za muzejníky. Burčák se prodával pouze ve stánku hned vedle dalších lidových dobrot. Lisovala se pouze jablka. Presování šťávy z jablek je na ukázku a zdarma, aby děti ochutnaly sladkou šťávu a také aby věděly, jakým způsobem se víno zpracovává, vysvětluje Bazalová, proč se zde objevili i zahrádkáři.
Jen málo návštěvníků přišlo na čas, který byl na pozvánce. Zato když jsem odcházel, prostor se zcela zaplnil a všichni byli spokojeni. Vše pořádáme, abychom podpořili naše občany. Pokud zavítají hosté, je to ještě lepší. Proto jsme pozvali k poslechu i Boršickou čtyřku, říká Bazalová.
Burčák jsme si zatím nedaly, ale určitě to uděláme, sdělily jedny z prvních návštěvnic. Přišly jsme se podívat, poplkat. My chodíme pravidelně do muzea na besedy a všechny akce, společně se doplňují jako patnáctileté holky Jožinka, Zdenka, Maruška a Liduna.
Na skok přijeli i nositelé folklorních tradic, sdružení Baňa z Babic. Kdo už je větší nositel než ten, kdo si je obleče a jde v nich? řekla Marie Šuranská a členové Baně s vážnou tváří s poukázáním na své kroje přikývli.

TOPlist