Miroslava Horká nejlepší módní návrhářkou!

Miroslava Horká nejlepší módní návrhářkou!
Foto: zde  /  Módní navrhářka Miroslava Horká.
Bzenec Společnost 21 / 02 / 2011

Nejprestižnější titul tuzemského módního průmyslu Top Styl Designer si veze domů z největších středoevropských veletrhů módy Styl a Kabo studentka Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně Miroslava Horká. Sympatická slečna ze Bzence okouzlila porotu svou kolekcí Profilo, která byla určena jak pro muže, tak i pro ženy.
Dvaadvacet módních návrhářů ze tří zemí soutěžilo o nejuznávanější tuzemskou trofej určenou pro mladé módní tvůrce. Do finále se jich dostalo jen osm a svoji premiéru si zde odbyla Miroslava Horká, která si pro týdeník DOBRÝ DEN S KURÝREM našla ihned po slavnostní premiéře kolekce čas na krátký rozhovor.

Vaše kolekce byla poněkud odlišná od většiny ostatních, neboť byla určena nejen pro muže, ale i pro ženy. Co je vám vlastně bližší?
Musím se přiznat, že se zaměřuji především na módu určenou pro muže, protože jsem byla až smutná z toho, když jsem se podívala, jak úzký sortiment je pro ně vymezen. Nechci tím říci, že by zde vůbec nebyl, ale oproti ženám je výrazně užší.
Jak tedy má podle vás dnešní muž vypadat?
Nechala jsem se inspirovat jeho typickými charakteristikami. Proto jsem se jej snažila vykreslit jako dominantního, tvrdého, který si jde za svým. Tyto aspekty jsem se snažila dostat do ramen. Mým cílem bylo vytvořit originální, ale přitom nositelné oděvy.
Zvýraznění ramen jste zařadila i do dámské části kolekce…
Domnívám se, že zavést některé mužské prvky do dámské módy není na škodu. Ramena u žen ovšem již tak nezdůrazňuji jako u mužů, přece jen ženy by měly zůstávat takové jemnější. Přenášení prvků ovšem může fungovat i na druhou stranu.
Který ženský prvek by se tedy dal aplikovat do mužské módy?
Třeba sukně. Problém je, že u nás, když lidé vidí na muži sukni, připadne jim to divné. Ve světě je toto vnímání ovšem již daleko pokročilejší a nikoho to tak moc nepřekvapí.
Jak dlouho jste na kolekci pracovala?
Jedná se o zcela novou kolekci, na které jsem pracovala asi dva měsíce. Dnes byla vlastně vůbec poprvé prezentována na veřejnosti (rozhovor byl pořízen v úterý - poz. red.) a dosud ji nemám ještě ani nafocenou.
Co byste krom zvýraznění ramen doplnila jako další typický rys projevující se ve vaší tvorbě?
Minimalismus. Musím se přiznat, že nemám příliš ráda flitry, volánky či něco podobného. Jsem pro čistý střih a zvýraznění detailu.
Jaké máte další plány do budoucna?
Moc bych si přála dostat se na stáž do zahraničí. Do Německa nebo do Belgie. Mým snem je ovšem dostat se k Charliemu Allenovi do Londýna, který dělá pravou mužskou módu. Je to opravdu vysoká krejčovina. Všechna saka má například ušitá ručně.
Znamená to, že ženy se na vaše modely již těšit nemohou?
Pánská móda je pro mne prioritou, nicméně už i z toho důvodu, abych viděla přenášení prvků z mužské na ženskou módu, bych si ke každé kolekci střihla vždy tak jeden až tři modely i pro ženy.

autor: Hynek Zdeněk
TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace