Mladší stárci byli z daleka i blízka

Mladší stárci byli z daleka i blízka
Foto: pri  /  Hodaři si odskočili z průvodu do volební místnosti, a dali svůj hlas.
Zlechov Společnost 21 / 10 / 2008

Sraz části zlechovské chasy byl letos o něco dříve, aby ještě na poslední chvíli mohli někteří vhodit svůj hlas do volební urny. Odvoleno, nato pohárek bílého a hurá do průvodu směrem pro mladšího stárka! „Stárky jsme shánět nepotřebovali, ale hostování letošních mladších stárků se spojilo dohromady. Když řekla Katka, která je z Bohumína a pravidelně s námi už nějaký ten rok chodí, že půjde, tak jsme se rozhodli, že přizveme i našeho kamaráda Ondru, aby to bylo zajímavější,“ před odchodem z místa srazu říká Martin Bilík.
Všichni čekali, že se otevřou dveře a mladší stárek vyjde ven, a nic. Najednou se objeví na balkoně a zvesela, což je mu vlastní, recituje svou připravenou řeč. David Gottwald už chystá žebřík a leze za ním nahoru, aby si spolu dali pohárek a v sólu a následně společně si zacifrovali.
Mezi všemi přihlížejícími stál také v civilu starší stárek Jiří Gottwald, který pomáhal při rozlévání vína, jako to bývá u každého domu zvykem. „Co sa budu potit v kroji, eště je čas, než se půjdu oblékat. Horší to má moja stárka Veronika Machalová, ta to má složitější. Už znám ten grif, jak to rychle na sebe navléct. V kroji chodím pravidelně a nejvíc mě podporuje můj brácha David, který mě do toho letošního stárkování dohoukal,“ při pohárku bílého zmiňuje Gottwald.
Dlouhá cesta skrz celou dědinu k babičce mladší stárky Katky Dudzikové byla o dost kratší, než kdyby pro ni měli jít až do jejího rodného města. A když pro ni kluci dorazili, čekaly na ně jejich partnerky, které dostaly od každého krásnou růžičku. Povolení bylo od starosty vydáno, a tak nic už nebránilo v cestě na večerní zábavu, kterou doprovázela DH Straňanka. V neděli ještě dvacet párů od 10.00 obešlo celou obec, aby udělaly poslední veselou tečku za letošním hodováním.

Tagy článku

TOPlist