Mladší stárci se narodili ve stejný den

Mladší stárci se narodili ve stejný den
Foto: TT  /  Mladší stárci Štěpánka Dvořanová s Janem Geržou se narodili ve stejný den! Ve středu oslaví 23. narozeniny...
Buchlovice Společnost 11 / 11 / 2019

Starší i mladší právo vévodí jediné ulici

Deštivé a chladné hody v Buchlovicích si vzali na povel zkušení hodaři, kteří mají v kroji už nějaký ten rok odchozený. Povinnosti starších stárků na sebe letos vzaly sestry Magdalena a Štěpánka Dvořanovy s René Krystýnkem a Janem Geržou. Zvláštností je, že všechny stárky spojuje ulice K Buchlovu, odkud všichni pochází.
„Když mě Honza nabídl stárkovství, neváhal jsem. Je to kamarád, holky jsou folkloristky a sousedky, tak nebylo co řešit,“ vzpomíná René Krystýnek, který měl před časem vyzkoušet mladší stárkování. „Tehdy z toho sešlo, tak jsem hupsnul přímo do hlavních povinností. Jsem starší a o rok déle chodím v chase,“ usmívá se Renek, který jako hodař vyrazil podeváté. „Jsme sice hokejová rodina a folklor mě trochu minul, ale pamatuji si, že mě poprvé do kroje oblekla boršická babička. Nasadila mi beranicu a mě už jako malého prcka bavilo zpívat a juchat. Dodnes mi šije a žehlí hodové košule a dozoruje, jak vypadám,“ říká starší stárek, který by se chtěl v chase udržet co nejdéle. O to měli rodiče i obě babičky větší radost, že budu stárkem. V rodině se do čela hodové chasy kdysi postavil jen strýc Franta a já jsem jeho další následovník,“ říká René, kvůli kterému se do kroje oblekla mamka, táta i bratranec Fera s ženou Peťkou. Díky tomu, že celá rodina podniká v gastronomii, kluci jej vyzvedávali ve vlastní restauraci U Berchtolda.  
To stavař Honza, kterému neřekne nikdo jinak než Boban, je foklorem doslova odkojený. Mamka na hody v chase chodívala, proto jej už jako malého kluka přivedla do Hradišťánku, poté přešel do Folkorního studia. Se svou stárkou tvoří hodovou dvojici už od dětství. „Narodili jsme se ve stejný den, Štěpánka o půl šesté ráno a já o půl šesté večer, a to nás nějak spojuje,“ prozradil Boban, který se na hody těší a jako Břestečák využívá azylu u babičky. „Rodině musím poděkovat za podporu, bez nich by to nešlo. Chyběl mi čas, jinak jsem neměl nervy ani z počasí. Za osm let v chase už jsme zažili všechno, takže nás nic nepřekvapí,“ směje se. Jediné, co všechny zaskočilo, byla malá podpora starších hodařů. „Nikdy jsem nezažil, abych první čtyři zkoušky byl ve svých čtyřiadvaceti letech nejstarší, podotkl René. Čekat na seznámení s chasou až do poslední zkoušky je trochu zvláštní. Na druhou stranu účast mladých byla obdivuhodná,“ pochválili nováčky stárci, kteří se drží pravidla, že by se měl každý jednou postavit do čela chasy a splnit si svou povinnost vůči hodové tradici.

Sestry Dvořanovy pokračují v rodinné folklorní tradici. Otec Pavel je bývalým vedoucím Folklorního studia Buchlovice • sestřenka, architektka Petra Kropáčová vytvořila choreografii tanečků (nácvik vedla sama mlaší stárka Štěpánka, studentka práv, která využila dlouholetých zkušeností z FS Cifra • právo za městys veršovaně povolovala další sestřenka, starostka Pavla Večeřová.

autor: Iva PAŠKOVÁ

Galerie

Tagy článku

TOPlist