Mladší stárky našli na základce

Mladší stárky našli na základce
Foto: pri
Huštěnovice Společnost 20 / 11 / 2013

Alžběta Petruchová a Miroslav Hlaváček ve stínu svých náhle objevených stárků dlouho nezůstali

Vydání speciálního obecního zpravodaje. Vydání kalendáře na příští rok zachycujícího ve fotografiích hodovou tradici od roku 1923. Absenci standardních mladších stárků a hudební dovednosti a folklorní zdatnost těch starších. To vše a jistě mnohem více bude muset k letošnímu roku zapsat kronikářka Alena Bazalová do huštěnovické kroniky. Snad připíše i to, že díky její zásluze se všechny podařilo pořádně překvapit. Vše se odehrávalo zcela tradičně. Chasa si vyzvedla stárka, prošla dědinou, nezapomněla ani na stárku a přípitek. V okamžiku, kdy měla následovat sóla, stárek Miroslav Hlaváček vystoupil a zvolal: Přivítejte všeci Marušku a Marka! Věru máme letos mladší stárku aj stárka. Včíl poprosím všecky z chasy, udělejte kolo a vy, páni muzikanti, zahrajte nám sólo! představil k úžasu všech druhý pár, který nepostrádal všechny hodové atributy - právo i dort v miniprovedení.
Před deseti lety, na 80. výročí, také nebyli druzí stárci, tak jsem si řekla, proč nezkusit najít mladší pár i letos. Zašla jsem na základku a našla jsem je hned napoprvé. Děti chodí do folklorního souboru Marenka a jejich maminky s tím hned souhlasily a pro Marušku Hlavačkovou a Marka Slezáka nachystaly právo i dort, nechala se slyšet Bazalová.
Trochu delší čas to trvalo starším stárkům, než se osmělili a spolu, byť bydlí kousek od sebe, se za stárky vypravili. Tady slečna chodila v kroji dlouhá léta ve Starém Městě u babičky. Chtěla jít i doma, ale neměla tady svého galána, stárka, tanečníka, nasadil Miroslav tón vypravěče pohádkových příběhů a pokračoval: Jednoho dne šly s maminkou kolem rožku na ulici a potkaly tam patnáctiletého chlapce, jak hrabe listí. Maminka ho přemlouvala a poté, co uběhlo krásných devět let, co spolu chodili v kroji, výsledek se dostavil.
Dnes nebudu pitvat ani hrát, dneska budem hodovat, přislíbila Alžběta stárkovi. Člověk musí jen chtít a vše se podaří. Brácha byl dokonce dvakrát za staršího stárka. Chtěli jsme jít prostě spolu a užít si to, uvedla do reality Miroslavovu pohádku a nepotvrdila ani jeho obavu, že ji do své moci brzo odvedou Boršice. No nevím, jednoho jsem přemluvila, aby šel také v kroji, tak hrozné to nebude. S Martinem jsou totiž spolužáci.
Kdo viděl Miroslava poprvé, tipl by si, že studuje herectví. Vysvětlení, čemu on sám, student informatiky, připisuje největší díl, je asi každému jasné. To chce jen víno, jenom víno. Za vším hledej víno a pravdu. Hraju v cimbálovce Bálešáci na basu a tam jsem se naučil odbourávat problémy s vystupováním.
Hodové dozvuky 23. listopadu nezvykle okoření DJ a CM Bálešáci.


Na co vzpomínate, když jste šli za stárky?

1967 Marie (Tomáštíková) Hrubošová, Miroslav Hruboš
My jsem před tím spolu už tři roky chodili a po našem stárkování jsme se v roce 1968 vzali. Krásná vzpomínka zůstala, když on jako stárek mě po zábavě odváděl dom a odpravoval, odstrojoval. Jelikož stárka je pošpendlená, popřišívaná, tak říkal: Jak to, prosím tě, máš? Chytl to a už už to chtěl servat. Musela jsem ho zastavit, aby to nepotrhal. Po zábavě se u nás doma sešli všichni kluci. Sedli jsme si a snědli a vypili, všechno, co bylo možné. Zpívali jsme do rána a ve čtyří vyrazili na vlak do práce směr Ostrava.

1973 Alena (Kadarová) Viceníková a Antonín Adamík
Já vzpomínám na to, že byl problém se stárkou a rozhodnutí padlo na poslední chvílu. Měli rodinné problémy, ale nakonec rozhodli, že stárkou bude. Do toho se oslavovalo padesáté výročí hodů.

1976 Věra (Ondrášová) Daďová a Václav Maňásek
Já si vzpomínám na přípitek po mojí básničce, kterou jsem vítala svého stárka. Před tím mně naléli koštůvku slivovice místo vína a básnička se mi najednou říkala hladce.
Já zůstanu u básničky také. Když jsem vítal chasu, tak jsem nějak popletl říkání a musel jsem improvizovat. Měl jsem nějaké zkušenosti, protože jsem byl za mladšího, a jaksi taksi jsem to dal dohromady a vymotal se z toho.

1982 Alena (Čadíková) Odehnalová a Václav Janeček
Byl to rok, kdy jsem odešla do Brna, a na nacvičování jsem musela dojíždět. Já si pamatuji, že atmosféra byla moc krásná a je na co vzpomínat, protože jsme byli poslední ročník, který šel ještě v původním duchu huštěnovské tradice. Dříve totiž chodila chasa složená jen z kluků a mladší a starší stárci jako pár. Následně dva roky hody nebyly a v roce 1985 se v referendu hlasovalo, aby v chase začaly chodit i děvčice.

2007 Andrea (Špalková) Zezulová a Jiří Zezula
Tehdy nebyli stárci a starostkou byla Jirkova teta, tak nás požádali, abychom nějak hody zachránili. Já jsem moc nechtěl, protože jsem byl už dvakrát. Ale když jsme s Andreou předtím v létě začali chodit, tak co... No a za dva roky jsme se vzali. Vzpomínáme, jak jsme se jako kamarádi nakonec dokázali semknout. 

Tagy článku

TOPlist