Monika Horká: Děsily mě schody v Národním!

Monika Horká: Děsily mě schody v Národním!
Foto: archiv divadla  /  Oceněná Horká.
Uherské Hradiště Společnost 14 / 02 / 2011

Před týdnem získala herečka Slováckého divadla Monika Horká za roli Anety v komedii Bůh masakru prestižní cenu za nejlepší ženský herecký výkon na festivalu České divadlo. Sošku převzala z rukou primátora hlavního města Prahy Bohuslava Svobody, gratulovala jí i manželka českého prezidenta Livie Klausová.
Co se jí během předávání honilo v hlavě? A jak ráda hraje v úspěšné komedii?

Určitě se vás teď spousta lidí ptá, o čem komedie Bůh masakru, za kterou jste získala cenu, je. Co jim odpovídáte?
Že je to hra o nich. Myslím, že každý, kdo zažil vztah delší než ten omamný, ten, kdy na člověka působí chemická sloučenina zamilovanosti, se v naší komedii uvidí!  Je to sladké zjištění, že všichni vlastně zažíváme podobné věci. A ti zbývající, kteří to neznají, budou zábavně pozorovat své rodiče. Jsme úplně všichni stejně  bezbranní!
Bůh masakru je komedií pro čtyři herce. Jak se vám hraje s trojicí vašich kolegů?
Výborně. Ale to ne jen tak, že se to do tisku říká. Fakt výborně! Kdyby nebylo jich a režiséra, nebylo by ani mé ceny.
Komedie pojednává o dvojici manželských párů, které chtějí vyřešit klukovinu svých synů. Dostala jste se vy do podobné situace?
Rozárka byla v tomto celkem bezproblémová. Pokud člověk nebere v potaz takové ty maličkosti typu: Vám to jako nevadí, že u vás ta muzika furt řve tak nahlas?!.. Ne, nevadí. Taky mi řvávala.
I když nemáte nouzi o diváky a vždycky je vyprodáno – myslíte si, že vaše ocenění může zvednout další vlnu zájmu o Boha masakru?   
Zatím se komedie vyprodává sama. Ale mělo by to udržet celostátní vlnu zájmu o naše divadlo i proto, aby páni kritikové viděli, jak dobré inscenace se tady u nás dělají a že je jen jejich chybou, když nechtějí vytáhnout paty z Prahy.
Jaký byl vlastně nedělní večer, když jste cenu dostala? Byla jste nervózní?
Já  moc na jevišti trémou netrpím. Ale na Nové scéně Národního divadla, kde jsem si cenu přebírala, mají  z hlediště na jeviště takové strašně miniaturní provizorní schůdečky. Těch jsem se hrozila! Když už jsem byla na jevišti a měla  něco „zamudrovat“, to už mi nevadilo. Tam je člověk doma. Ale ty dva schůdky – z těch jsem měla respekt. Kdyby to tam člověk mohl dát v teniskách! (smích)

Bůh masakru
Herecký koncert čtyř osobností – i tak lze pojmenovat komedii Bůh masakru. V režii Igora Stránského ji Slovácké divadlo s velkým úspěchem uvádí od října loňského roku. O čem je? Všechno začíná idylicky. Dva manželské páry se sejdou, aby vyřešily klukovinu svých synů. Povídají si o vaření, o dětech, o práci, ale jak už to bývá, po chvíli jdou zábrany stranou, začne se prát špinavé prádlo a všechno končí divokou hádkou, kde se nikdo nešetří a kde padají nejrůznější obvinění – třeba to o křečkovi, který skončil na ulici jen proto, že v noci strašně řádil, nebo výkřiky o tom, že život v páru je ta nejstrašnější zkouška, jakou na nás bůh seslal. Diváci se baví a herci Irena Vacková, Monika Horká, Kamil Pulec a Josef Kubáník si hraní patřičně užívají. Mají za sebou 25. repríz.

Tagy článku

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace