Muzeum slavilo 100, přijeli i muži v cylindru
Foto: pri / V pozadí zleva: ředitel Slováckého muzea Ivo Frolec a starosta Uherského Hradiště Květoslav Tichavský
Absolutně dokonalé vyvrcholení oslav přišlo z pera Gabriely Směřičkové a Marty Kondrové
Než dorazila z Masarykova náměstí historická kolona vozidel a dobově oděných účastníků, bylo prostranství před muzeem ve Smetanových sadech vyhrazeno lidem všech věkových kategorií. Na vcelku malé travnaté ploše se prezentovali zástupci regionálních výrobků, kteří převzali cenu Vladimíra Boučka na lidovém jarmarku. Děti nadšeně sledovaly pohádku Kouzelná studánka v podání loutkoherců divadla TJ Sokol Uh. Hradiště. Z bedýnky mistra flašinetářského řemesla vyhrávaly kramářské písně. A pokud se někomu zdálo být zima anebo doposud nenašel čas na návštěvu některé z otevřených výstav, mohl udělat jen pár kroků a ocitl se ve volně přístupné hlavní muzejní budově. Ta, jako mnohé další z movitého majetku Slováckého muzea, mapujícího mimo jiné lidový a historický vývoj Slovácka, prošla razantními úpravami. Na výročí jsme se připravovali poměrně dlouho. Všechny naše objekty prošly během posledních dvou desítek let pečlivou rekonstrukcí. Řada dostala novou expozici, získali jsme nové výstavní sály, v kasárnách máme úplně nový centrální depozitář. Také jsme splnili celou řadu vědecko-výzkumných úkolů, máme za sebou pěknou sbírku publikací, zkrátka dělali jsme vše pro to, aby se stého výročí Slovácké muzeum dožilo ve skvělé fyzické, ale hlavně duševní kondici, pronesl Ivo Frolec. Možná to zní neskromně, ale myslím si, že se to podařilo, dodal a z postu nejdéle, 23 let, působícího ředitele nezvykle předal veřejnosti malý dárek. Třešinkou na dortu, která završuje naši budovatelskou epochu, je nová národopisná expozice Slovácko. Ta byla neodmyslitelnou součástí muzejních prostor v letech 1972 až 2012, po této době však už musela projít zásadní renovací. Pro nás všechny jsme proto připravili novou, moderní a multimediální expozici, kterou si můžete za několik chvil sami prohlédnout.
Vzpomínky na rok 1914
Slavnostních proslovů se ujaly taktéž historií neopomíjené osobnosti. Dnes zažívám skutečné uspokojení, neboť přesně před 100 lety jsem se ani ve skrytu duše nenadál, že bude muzeum tak vzkvétat a stane se jednou z hlavních odzdob našeho krásného města. Moje srdce plesá radostí, svěřil své pocity František Kretz, zakladatel muzea, a poté se slova ujal František Beneš, starosta města roku 1914, kterému propůjčil tvář Květoslav Tichavský.
Tato událost se druží k těm pro město nejznamenitějším a velepamátným, které se seběhly od doby, kdy bylo založeno Slovácké muzeum. Tehdy 1. června roku 1914 jsem ve svém projevu zdůraznil, že ono svatodušní pondělí zůstane navždy nesmazatelně vryto nejen v dějinách města Hradiště, ale i v srdcích všech věrných vlastenců, pronesl Beneš, který přirovnal význam otevření muzea ke chvílím, kdy byly otevírány obecné školy či odborné gymnázium.
Muzeum znovu pod vodou
Otevření nové výstavy se těšilo velkému zájmu a chvílemi byla budova plná až k prasknutí a muzejníci museli koordinovat vstup. Někteří z účastníků slavnosti volný čas využili k návštěvě posledního ligového zápasu - k úžasu fanoušků z Teplic v krojích. Lidovou veselici obohatila folklorní vystoupení přizvaných souborů, cimbálových muzik, sborů. Atmosféru svěžího sobotního dne narušil nanejvýš pohled na tmavě černé mraky, a i to jen na několik minut. Lidé neodcházeli domů, vyčkávali na večerní komponovaný pořad. Ten vyrazil proti proudu času až k samotným kořenům. V tanci a písních byly návštěvníkům připomenuty nejdůležitější osobnosti či historické milníky. Vše s kultivovaným nadhledem a humorem dua autorek scénáře, pracovnic etnografie Gabriely Směřičkové a Marty Kondrové.
Guten Tag meine Damen und Herren! Dobry den! Ich bin přišla, abych oslovila vas u přiležitost nová museum. Volejte sláva, aplaus! pronesl pod jevištěm rakouský ministr Leopold Berchtold, který jako mnozí další navštívil tehdy ještě mladé muzeum. Nechtěli jsme, aby to bylo příliš poučné, nudné. Hlavně mělo být vše zábavné a přímo související se stým výročí. Nutno podotknout, že devadesát procent byla Gabčina práce. Vše nám krásně vyšlo na první dobrou, protože jediná zkouška proběhla včera, svěřila se chvíli po konci komponovaného pořadu Marta Kondrová. Malovaná vajíčka, povodeň, sběr historických předmětů po okrese, úzkostlivá starost o nalezené předměty, jejich archivace spojná s údržbou, nezapomenutelná pracovnice muzea anebo povodně v roce 1997, to všechno bylo v podání folklorních souborů Cifra a Vlčnovjan ztvárněné před zraky návštěvníků.
Emotivní tečkou byl pohled na různobarevně nasvícenou budovu bývalé střelnice a návrat oživlých exponátů z pódia zpět na své výstavní pozice umístěné ve druhém patře Slováckého muzea.