Muzikanské hody se ve Starém Městě konaly poprvé
Foto: pas / Stárci s vedením města.
Stárkovské žezlo se u Bazalů předává z generace na generaci...
Rodina Bazalova po šesti letech opět prožila stárkovský víkend. Po Kateřině se nejdůležitějších hodových povinností ujali bratři Jan a Ondřej s dívkami svého srdce. Jan nesl starší právo s Kateřinou Mikulovou a Ondřej s Erikou Biskupovou. Třetí dvojici vytvořili Vojtěch Šobáň s Martinou Malenovskou.
Když se člověk v lidových tradicích pohybuje od malička, má k nim vztah, hodové povinnosti vnímá jako samozřejmost a stárkování jako poctu. Jistě, jsou to určité nervy a napětí, ale v této chvíli si to už začínáme užívat, řekli bezprostředně po zahajovací vernisáži fotografií Vojtěcha Rosůlka manželé Josef a Blanka Bazalovi. Máme radost, že dědečka dnes pustili z nemocnice, že se těší z hodové atmosféry. A i když naše děti pomalu vylétají z hnízda, jsme šťastni, že zůstávají blízko nás, dodali Bazalovi, kteří k udržování tradic své tři děti a mnoho dalších v dobách, kdy vedli soubor Dolinečka, přivedli. Oni je přirozeně následují...
Ani sobotní déšť hody nezkazil
Takřka dvě stovky krojovaných v sobotu zaskočilo chladné a deštivé počasí, které však na náladě neubralo - veškeré hodové zvyklosti proběhly přesně podle tradice. Josef Bazala jako otec přivítal průvod a pak běžel na radnici, aby jako starosta synům hody povolil a také zavzpomínal na časy, kdy před jednatřiceti lety stál pod starším právem se svou budoucí ženou Blankou, stejně jako před mnoha lety jeho otec se svou nastávající...
Letošní hody byly zvláštní hned v několika směrech. Do čela krojového průvodu se postavilo hned pět muzikantů, částečně přespoláků, a právo se po deseti letech dočkalo odlehčení a nového zdobení. Nezapomenutelným okamžikem bylo, že při nedělní mši stárci trojhlasně zazpívali Víno, víno, víno. Dojemný okamžik vehnal slzy do očí mnoha přítomným a i když se v kostele netleská, sklidili boušlivý aplaus.
K hodovým zajímavostem jistě patřilo, že se role mladšího stárka ujal Vojtěch Šobáň, sportovec, programátor a hlavně klarineťák CM Harafica, o kterém snad nikdo neví, že je Staroměšťák. Většinu času totiž tráví v Brně, kde pracuje a bydlí. Honza za mnou přišel, že je jedinečná šance, abych s ním a bráchou šel za stárka. Zasmál jsem se, že se zbláznil, protože, ač mám k folkloru blízko, nikdy jsem lidový tanec netančil a už vůbec necifroval, popisuje pobaveně Vojta. V rámci přemlouvání mně slíbil, že mě tančit naučí, nebudu se muset dramaticky o nic starat a alespoň jednou si budu moct hody užít jinak než z pozice muzikanta. No, a když se přidali i rodiče, tak jsem se hecl a kývl, dodává novopečený stárek, kterého do tanečních kroků zasvětila jeho hodová partnerka Martina. Společně si hodové veselí vychutnali plnými doušky. Starý hodový harcovník Ondřej na tom byl podobně. Konzervatoristka Erika pochází z Brna - Venkova a s folklorem se setkává většinou jen ve Slováckém krúžku, kde hraje na cimbál. Je to moje hodová premiéra a netuším, jestli to zvládám dobře. Mám však skvělého rádce, který se v kroji snad narodil, proto se nebojím, říká Erika, která si oblékla rukávce a fěrtůšky staré více jak třicet let, v nichž stárkovaly Blanka i Kateřina Bazalovy.
Hrozně jsem se těšil, protože vím, že lepší hody jak ve Starém Městě nejsou. Jsem šťastný, že můžu do hodového veselí zasvětit i svou dívku Eriku a podpořit bráchu, aby měl co nejmíň starostí, s veškerou zodpovědností dodal Ondřej.
Se stárkováním pomáhala celá rodina
Jan s Kateřinou slíbili už před rokem, že převezmou stárkovské žezlo. V průvodu jdu zhruba po pětadvacáté, protože mě rodiče vypravovali už od malička, říká Jan, sedmadvacetiletý inženýr informatiky a houslista CM Harafica, který se stal provozovatelem hospody Pod Skalou. Společně s Kateřinou hospodu vedou a v Břestku také bydlí. Já jsem předtím chodila na hody u nás ve Zlechově, ale na hody ve Staráku jdeme s Janečkem poprvé. No a hned za stárky, usmívá se čtyřiadvacetiletá učitelka Kateřina, která také hraje a trénuje volejbal. Ze Společensko kulturního centra ji vyprovodila maminka s bratrem - oba v kroji. Veškerý čas nám bere práce, proto jsem už na začátku říkal, že nebudu mít čas všechno organizovat a být v rodině tím hlavním, kdo naše stárkování řídí. Pomohli rodiče, rodina a přátelé. Největší zásluhu na tom, že všechno klape, má moje stárečka, chválí svou dívku Janek. Tanečky nacvičila sestra Kateřina, o výzdobu se postarala sestřenka Lucie a švagrová Jaruška.
Obavy z počasí se vyplnily, ale ani déšť nám hody nezkazil, odhodlaně dodává Katka. Já měl největší obavy jednoznačně z verbuňku. Pocházím z verbířské rodiny a i když jsem dříve cifroval, teď je to pro mě doslova utrpení, přiznal starší stárek, který však své sólo zvládl s přehledem.