Na filmovku se vždy hrozně těším, přiznal Kryštof Hádek

Na filmovku se vždy hrozně těším, přiznal Kryštof Hádek
Foto: Martina GOGOLOVÁ  /  Herec Kryštof Hádek.
Uherské Hradiště Společnost 05 / 08 / 2019

Mám skvělej plán, víš jak? smál se oblíbený herec

Sympatický herec Kryštof Hádek se na Letní filmové škole divákům představil v drsném thrilleru Klec vedle Jiřiny Bohdalové. Držitel dvou Českých lvů (Kobry a Užovky, 3 sezóny v pekle) velmi ochotně po filmu besedoval s diváky.

Předtím ale stejně ochotně a bez hvězdných manýrů dorazil přes celé město na místo schůzky, aby na schůdku, v pohodové atmosféře u pivka a cigára, udělal rozhovor pro čtenáře DOBRÉHO DNE.

Byl vám někdy na obtíž váš pozitivní obličej?
Možná když jsem byl mladší a chyběly mi životní zkušenosti, nebyl jsem ten pravý pro role bídáků. Obzvlášť v zahraničí mi má vizáž trochu škodí. Když totiž u velkých filmů potřebují postavu z Východu, většinou prvoplánově očekávají dvoumetrového svalnatého Rusa a já se typově hodím spíš do Hitlerjugend. (smích) Dnes to vidím spíš jako pozitivum, že čím budu starší, tím moje vizáž může být pro diváky i režiséry zajímavější.

V posledních letech jste se od romantických hošíků dostal k charakternějším rolím. Exeloval jste jako Kobra ve filmu Kobry a užovky. Jak jste se na roli připravoval? Chodil jste mezi fetky a smažky?

To jsem ani nemusel, měl jsem to obkoukaný. Když jsem chodil na konci devadesátých let na konzervatoř, v centru Prahy a obzvláště ve Staroměstské ulici to takhle vypadalo, takže jsme feťáky se spolužáky velmi často potkávali. Sedávali jsme na schodech Rudolfína, oni byli všude okolo, takže nešlo přehlédnout, jak se chovají. Byl to ale skvělý odstrašující příklad, jak nedopadnout...

Nakolik jste do Kobry vložil vlastní improvizaci? Kdo vymyslel hlášku brášin, mám skvělej plá, víš jak??

Scénář samozřejmě Kobru formoval, takže jsem se musel držet linky, ale natáčení nebylo striktní, takže jsme tam s bráchou Matějem a s režisérem Honzou Prušinovským občas některé věci vkládali a vymýšleli.

Mimochodem, když už jsme u Kobry - i vy jste tátou (4 a 5 let). Jak přistupujete k vašim dětem? Jste přísný, nebo benevolentní?

Děti vychováváme instinktivně a intuitivně. Hodně jsem se inspiroval doma u rodičů. Jsem přesvědčen, že děti by měly být zahrnuty láskou, ale rozhodně by měly mít mantinely. Tohle nám vyhovuje, děti jsou skvělé a doufám, že to mezi námi bude fungovat nafurt.

Na filmovce byla uvedena Klec, kde hrajete hlavní roli s Jiřinou Bohdalovou. Jak na vás o 51 let starší kolegyně působila?

Mně se splnil sen! Já s paní Bohdalovou v podstatě celý život vyrůstám - od pohádek a filmů s veselým i vážným tématem až po pořady o vaření. Dříve jsme se osobně neznali, a proto mě překvapilo, jak je ve svém věku obrovsky fyzicky a mentálně vitální. Pokud si můžu dovolit říct, byla neskutečně profesionální. V jejím projevu i přístupu se zobrazily obrovské zkušenosti, které během života prožila.

Když jste Klec viděl, co to s vámi udělalo? Nebyl jste špatný z toho, jak ubližujete bezbranné paní?  

Já se do něj asi úplně nedokážu vžít. Ještě nemám ten správný odstup, abych se dokázal dívat cizíma očima. Já se díval spíš profesionálně - místo příběhu jsem spíš viděl, co jsem kde mohl udělat líp. 

Už podruhé jste hrál s bráchou, tentokrát v komedii Úhoři mají nabito. Můžete nastínit charakter své role hostinského Karlose?

Je to takový specifický film. Moje postava se plácá životem bez plánu do budoucna a hledá, co ji vlastně baví. Je to takovej prázdnej, smutnej týpek.

A co vlastně baví Kryštofa Hádka?

Baví mě spousta věcí - volný čas se snažím využít ke všem radostem, které život nabízí. Vzhledem k tomu, že mám děti, věnuji se jim, přírodě, pohybu, zábavě, ale i normální organizaci rodiny. Když je potřeba, uvařím, uklidím...

Na filmovku se vracíte už poněkolikáté. Co se vám vybaví, když se řekne Uherské Hradiště?

Já to tady mám hrozně rád a moc jsem se sem těšil, protože odsud mám spoustu krásných vzpomínek. Po Tmavomodrém světě jsem tady prožil mnoho času a vždycky to byla naprostá pohoda. Oproti festivalu v Karlových Varech mi filmovka přijde osobnější, upřímnější, dělaná srdcem s láskou k filmu, a toho si nesmírně cením. Také je super, že se můžeme s diváky potkat na různých úrovních, což v elitářských Varech prostě nejde.

Jak vidíte budoucnost českého filmu?

Budoucnost je určitě o penězích a poptávce a ambicích konkrétních projektů. Zažil jsem spoustu natáčení, kdy jsem se těšil na výsledek a ten nesplnil má očekávání. Filmy, kde kalkul s počtem diváků byl úplně jiný, než se nakonec ukázalo, a naopak tam, kde to vypadalo všelijak, vznikl skvělý, divácky obdivovaný film.

Jak si vybíráte projekty, do kterých jdete?

To je velmi individuální. Určitě mě nejdříve zaujme téma a scénář. A taky to, co se děje okolo filmu. Intuitivně cejtím, jestli to někdo bere vážně a jestli ta věc má nějakou ambici. Někdy mě nabídka zaujme okamžitě, jindy váhám. Taky občas kývnu kvůli týmu lidí. Zkrátka, pokaždé jinak.

Jaký má letní plán Kryštof Hádek?

Mám plán, víš jak? (smál se při ohlédnutí za pracovním létem) S Petrem Zelenkou jsme dotočili film Modelář a teď dělám na Bobulích 3.

Po Kleci Bobule 3? To je ale velký žánrový skok. Museli vás hodně přemlouvat?

Rozmýšlel jsem se a po přečtení scénáře jsem si řekl: A proč ne? Lidi, kteří mají rádi odpočinkový žánr a oblíbili si první díl, bude třeba zajímat, jak jsme zestárli a co budeme řešit za problémy. Stejně si mě i po dvanácti letech dodnes lidi nejvíce spojují s Bobulemi.

Kobra to nepřebil?

Nee. To je totiž jiná divácká základna než u Kober a Užovek.

Takže nashledanou v kině?
No, sám jsem zvědavý, jak oba filmy dopadnou. Přijďte všichni, moc rád vás uvidím.

autor: IVA PAŠKOVÁ
TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace