Na Holešovskou Regatu míří kapela MIRAI

Na Holešovskou Regatu míří kapela MIRAI
Foto: PROMO FOTO: Ondřej Pýcha
Holešov Společnost 13 / 06 / 2022

„Že budeme jednou přebírat zlatého Slavíka, nebo hrát pro tisíce lidí v největší tuzemské aréně, na to jsem si netroufal ani pomyslet,“ říká zpěvák, kytarista a skladatel Mirai Navrátil.
Kapela Mirai momentálně zažívá skutečně velmi šťastné období. Po loňském úspěchu v anketě Český slavík si na konci dubna převzala cenu Anděl a po letním festivalovém maratonu, v rámci kterého se představí také na Holešovské Regatě, zpečetí své tažení dvěma koncerty v O2 aréně.

„Stojíme před velkou výzvou, přece jenom jsme pořád kluci, kteří ještě před pár lety hráli pro poloprázdné kluby, a najednou budeme v největší tuzemské aréně a koncert bude natáčet Česká televize. Snad všechno proběhne tak, jak si to nyní plánujeme,“ říká v rozhovoru Mirai Navrátil, frontman frýdeckomístecké kapely, která se v zahradě holešovského zámku představí v sobotu 18. června.

Festivalová sezóna se konečně naplno rozjíždí, těšíte se?

Festivaly jsme téměř tři roky pořádně nezažili, takže se samozřejmě těšíme moc. Vždycky je to takové euforické období, které nám trošku obrátí život vzhůru nohama. V podstatě se dá říct, že pro nás letní sezóna začala už před několika málo dny, a to na tradičních majálesech, což pro nás byly jedny z největších koncertů vůbec. Byla to velmi ostrá prověrka na úvod, vždyť například v Brně jsme hráli pro rekordních čtyřicet tisíc lidí. Mám skoro dvě dioptrie, díky čemuž fanoušky pod pódiem kolikrát skoro nevidím, ale tady ten dav přehlédnout opravdu nešel.

Tisíc lidí pod pódiem, to je asi něco jiného, než parkoviště plné aut, před kterými jste hráli touto dobou v loňském roce.

To určitě. Byl to velký, ale příjemný šok, neuvěřitelné a elektrizující chvíle. Musím říct, že jsme cítili i nepatrnou trému, protože člověk za tu pandemickou dobu tak nějak zapomněl, jaké to je, hrát pro davy lidí. Doufám, že všichni, co byli pod pódiem, si to užili stejně jako my. Máme radost, že lidé stále na koncerty chodí a stejně, jako kulturu podrželi v dobách nelehkých, tak ji drží i nyní.

Letos patříte k největším festivalovým tahákům. Dokážete říct, kdy nastal ten zlom a kapela Mirai se katapultovala mezi českou špičku?

Děkuji za ta slova. Myslím si, že jde o osmiletý proces, v rámci kterého se postupnými krůčky snažíme být lepší a lepší. Asi bych v tom nehledal žádný jeden zásadní moment, prostě se to postupně nasbíralo. Je to takový řetězec nejrůznějších faktorů a tím nejzásadnějším jsou pochopitelně písničky, které lidi znají a rádi si je zpívají. Musím to zaklepat na dřevo, těch písní, které uspěly a staly se z nich hity, máme poměrně dost, což jsem si uvědomil až v momentě, kdy jsme připravovali festivalovou show a museli jsme vybírat, kterou z nich do playlistu zařadíme a kterou protentokrát oželíme. Dokonce jsme museli vyřadit i písničky, o kterých jsem si ještě pár let zpátky myslel, že se bez nich žádný koncert neobejde.

Kterou z té řady vašich písní považujete za naprosto nejzásadnější?

Pravděpodobně singl Když nemůžeš, tak přidej z roku 2017, který byl naším nejhranějším a nejstreamovanějším. Troufám si tvrdit, že tato píseň jen málokomu v naší zemi unikla a od momentu, kdy vyšla, šlo všechno tak nějak rychleji.

Dostat se nahoru poctivou cestou není snadné, avšak vydržet tam, to je ještě náročnější. Už výhledově přemýšlíte, kam to všechno posunout, abyste se mezi českou popovou elitou udrželi?

Je to zavazující, to rozhodně. Pevně doufám, že nahoře ještě nějakou dobu vydržíme, ačkoliv máte pravdu, nejsnadnější úkol to nebude. Přemýšlím nad tím v podstatě neustále. Často to probíráme i v kapele a taky s naším širším realizačním týmem, za který jsem moc rád, protože všechny záležitosti už coby čtveřice muzikantů svépomocí opravdu nevyřešíme. Těch sekundárních věcí, které úplně nesouvisí s muzikou, je stále víc a víc, proto se striktně snažíme rozlišovat administrativní a kreativní dny, během kterých se pak soustředíme čistě na tvorbu. Je pro nás důležité, abychom pořád dělali dobré písničky a fanouškům nabízeli kvalitní repertoár.

Už za pár dní se představíte na festivalu Holešovská Regata. Na co se můžeme těšit? Jak bude váš program v krásné zahradě holešovského zámku vypadat?

Na našem letním programu jsme pracovali v jednom hangáru od rána do noci zhruba dva týdny a myslím si, že se nám podařil. Jsme ale samozřejmě připraveni ho i nepatrně upravovat podle daného místa a aktuálního rozpoložení. To znamená, že z devadesáti procent nyní víme, co na Holešovské Regatě předvedeme, ale zbylých deset procent si necháváme na spontánní nápady. Do playlistu jsme narvali co nejvíc písní, které fanoušci chtějí slyšet, ale taky se pokusíme přítomné publikum příjemně překvapit novinkami z aktuální desky Maneki Neko.

Co byste na závěr vzkázal našim čtenářům, kteří se chystají na Holešovskou Regatu?

Rád bych všem čtenářům popřál pěkné léto, které už bude, doufejme, konečně zase plnohodnotné a kulturní ve všech směrech. A doufám, že se na Holešovské Regatě všichni potkáme. Je to festival s vynikající atmosférou, navíc se odehrává ve velmi příjemném prostředí, takže se na něho těšíme. Když jsme byli na Regatě naposledy, tak to byl nebývalý zážitek. Pamatuju si, že jsme z Holešova odjížděli naprosto fascinovaní, protože jsme si mohli zahrát na aparát kapely Chinaski, takže jsme si půjčili nástroje kluků a zahráli písničku Vrchlabí. To bylo pro skoro ještě puberťáky něco. Máme z toho dodneška i nějaká videa, která kolovala na našich vánočních večírcích. K Holešovské Regatě máme skutečně speciální vztah a věřím, že nadšení budeme odjíždět i tentokrát.

autor: Jakub Malovaný

Tagy článku

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace