Na Karmaku bylo živo

Na Karmaku bylo živo
Foto: pri
Kunovice Společnost 01 / 10 / 2014

To, že jednou půjdou v kroji za stárky, do jisté míry předurčila babička. Stejnou měrou je podporovali rodiče, stejně jako celá blízká rodina. Pro Báru byl tento den současně netradičním narozeninovým dárkem. Babička začala holkám od patnáctých narozenin dávat k narozeninám nebo Vánocům určité součástky kroje. Nejdřív to byl pro Báru ručně malovaný fjertůšek a následovaly další - vyšívání, kordulky, svěřila se maminka Jarmila Doleželová, která opatruje cca deset ženských krojů, a na tom, aby velká, převážně ženská část rodiny mohla jít v kroji, pracovala od začátku roku. Kromě žehlení jsem některé části musela dovyšívat a opravit, prozradila nadšeně při oblékání a bylo patrné, že nadšení pro tradice převzala jako její sestra od své maminky Dagmar. Ta pohotově po ukázce svatební kordulky její babičky z roku 1919 donesla krabici s dětským krojem a slovy, že už myslí i na pravnoučata.
Bez obětavých a šikovných rukou čtyř pomocnic by s oblékáním snad museli začít už o půlnoci. Nebylo ještě ani jedenáct a už zbývala jen Iva. Vše v klidu a pohodě. Bylo vidět, že kromě tatínka mají k folkloru všichni blízko. Ale i on to má rád, jen to nedá tak najevo, shodly se sestry.
Je to u nás ve velkém stylu, ale jsme do toho všichni zapálení a každý v kroji chce jít, bránila Jarmila všech jednadvacet krojovaných, pro které, a samozřejmě nejen pro ně, na zahradě postavili k občerstvení dokonce stan.

Tagy článku

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace