Na krojový ples přijel až z Krnova

Na krojový ples přijel až z Krnova
Foto: pri
Nedakonice Společnost 15 / 02 / 2011

Po dvou letech odstávky to v Nedakonicích pořádně rozjeli

Po krátké odmlce se díky rekonstrukci kulturního domu sešla nedakonická chasa a její přizvaní hosté, aby si společně užili XVI. krojový ples. A byl to ples, jak má být. Většina, převážně v kroji, si užívala tance, zpěvu, pohledu na krásu a rozmanitost krojů, a šťastlivci i nějaké té výhry z tomboly. Jsme rádi, že naše pozvání přijaly obce Vracov a Mutěnice, protože mají naprosto odlišné kroje a pohled do sálu je tak pestřejší. Poděkování patří i Buchlovicím, Babicím, Boršicím, Uh. Ostrohu a Ostrožské Nové Vsi za to, že naši snahu přišly podpořit, říká Víťa Černý po slavnostním defilé, které tvořila minimálně stovka krojovaných.
Zlatým hřebem programu bylo tančení české besedy. Celkem nás tančí v deseti kolech čtyřicet párů, což je neuvěřitelných osmdesát krojovaných, prozradil Černý, kterého těší, že se podařilo v Nedakonicích opět pořádně oprášit folklorní dění. Už na hody nás bylo 18 párů a ihned po hodových zkouškách jsme se vrhli na nacvičování besedy, dodal Černý a nezapomněl připomenout, že hlavní zásluhu na tom, že se tak mohou ukázat, má Miluška Němcová, jejich osobní trenérka a pro někoho dokonce budoucí tchyně.
Do řeči se vložil za realizační tým také Petr Soška, který se stal konferenciérem večera. Prozradil, jak to udělá, aby šli spát až ráno. Já to vidím tak, že to dnes bude velmi vydařená akce, protože dokud budeme Hradčovjance nalévat, do té doby bude hrát, potutelně si mnul ruce a tak jak se objevil, tak zmizel v mraveništi krojovaných.
Na rodnou hroudu se z Bzence přijel podívat i Otakar Durník. Jsem odkojený folk&country a až na stará kolena jsem se začal věnovat folkloru. V dobrém, za vše mohou chlapi, kteří mě vzali mezi sebe do mužského pěveckého sboru ve Vracově, říká Durník, který od osmasedmdesátého roku v Nedakonicích nežije. S sebou přivedl i Jiřího Maňáska, který se přiznal, že dnes na plese kope za Nedakonice, i když si ho chlapi předcházejí, protože umí zpívat první i druhý hlas. Bydlím až v Krnově, ale folklor jsem si tak zamiloval, že dvakrát týdně si neodpustím a přijíždím na Moravu na zkoušky. Sto padesát kilometrů sem a sto padesát zpět, ve středu do mužského sboru ve Vracově a v pátek do Nedakonic.

Galerie

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace