Na regulérní stárky zatím čekají

Na regulérní stárky zatím čekají
Foto: pri
Újezdec u Osvětiman Společnost 09 / 07 / 2012

Hodové veselí a petropavlovské hodky bez oficiálních stárků i při teplotě nad 30 °C si užívala hodová chasa v Újezdci u Medlovic. Tu doprovodili ostatní krojovaní spolu s dechovou hudbou Hradčovjanka ke společné modlitbě a mši svaté na prostranství u kaple zasvěcené sv. Petrovi a Pavlovi. Hodování bylo úžasné. Nikdo právo nechtěl ukrást, vypilo se díky vedru všechno až do dna, hodnotí Hana Stávková, medlovická rodačka a maminka, která již potřetí vypravila svého syna Davida za stárka. Hodování nám jen mírně pokazila nehoda, která se stala kousek od právě probíhajícího tanečního vystoupení. Byl to  kamarád děcek, tak se na chvíli vše muselo pozastavit, říká a s oddechnutím dodává, že se nestalo nic vážného a hody proto mohly pokračovat bez problémů dál.
V roli stárka, který pouze nese a ukazuje právo, jdu potřetí. Snad už příště to budu moct přenechat někomu mladšímu, postěžoval si s nadsázkou David Stávek po boku Aleny Vávrové chvíli po zahájení hodování. Maminka to vidí jinak: No myslím si, že ho to narok čeká zase, protože ještě nikdo do toho nedorostl. Maximálně jeho bratr, se kterým by se mohl střídat.
K podpoře hodové tradice se do obce sjel doslova celý okres. U nás většina v chase jsou vlastně vypůjčení krojovaní z celého okresu. Nejvzdálenější přijeli až ze Zlámance. Domácí jsou pouze dva kluci a jedna holka, prozrazuje a druhým dechem poukazuje na fakt, že kdyby jim ostatní nepomohli, stěží by se zde hody vůbec konaly. Myslím si, že jsou ale u nás jako domácí. Hody podle zvyku u nás zapalují a stejně tak dobře i ukončují, dodává.

Galerie

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace