Na uklidnění dostal injekci

Na uklidnění dostal injekci
Foto: pri
Vlčnov Společnost 29 / 05 / 2013

Podruhé po zapsání do UNESCO Vlčnov opět hrdě představil návštěvníkům tradici Jízdy králů

Včera skončil ve Vlčnově třídenní maraton plný krojů, folkloru, zpěvů, výstav a ukázek tradičních řemesel. Čestnou vládu převzal král Ondřej Darek Franta, král legrútů ročníku 1995. Jízda se uskutečnila v rámci oslav zapsaných na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO a nesčetní hosté tak byli svědky největšího kulturního svátku této obce.
Než král usedl do sedla svého koně jménem Nero, nemohl si nechat ujít kolotoče. V pátek večer k nám přišli kluci z družiny. Pojedlo se, pozpívalo, popilo, ale o půl jedenácté jsme ještě vyrazili na kolotoče, abych si jich užil. Nejlepší byla tagáda, bez okolků přiznal Ondra v sobotu vedle své prababičky při zdobení břízek před rodným domem růžičkami a třasáky.
Čas běžel mílovými kroky a již za pět hodin jedenáctiletý šohaj v kroji napochodoval do plnícího se sálu. V pořadu, který si v režijní premiéře vyzkoušeli etnografka Marta Kondrová spolu s folkloristou Davidem Pavlíčkem, převzal od svého předchůdce Martina Matušíka nejdůležitější symbol, a to královskou korunu. Než mu byla ústa zapečetěna krepovou růží, pronesl slavnostní slib.
Když jsem ho oblékala, tak mi to ani tak nedocházelo. Ruce i hlava byly zaměstnané, ale teď, když se na něj dívám, konečně mi to dochází, popsala své pocity Ondrova maminka Kristýna se slzami v očích. Plní se mi sen, který jsem měla už v porodnici, že jednou bude Ondra králem, vysvětlila.
Po deváté hodině byla vláda předána. Hosté, kteří chtěli zažít nepopsatelnou atmosféru, zamířili do búd, kde se na jednom místě prolínal kolorit Slovácka: víno, muzika, zpěv.
K umocnění krásy nedělního odpoledne napomáhala rodina i počasí, které se obešlo bez deště. Říká se, že je to jak svatba, ale je to maxisvatba, připustila maminka krále pravdivost tohoto přirovnání při pohledu před dům, kde se začali scházet zvědaví návštěvníci. Nejsem nijak nervozní. Žádný problém nenastal a všeci dělají to, co mají, přidala Kristýna, která ihned odpověděla na mou otázku, čemu připisuje svůj pohodový stav. Tak alkohol to není, ohradila se s úsměvem. Je to zázemí naší početné rodiny. Když nemáte dobré lidi kolem sebe, tak to nejde.
Hlavu si nelámala ani s živým interview pro Českou televizi. Furt se střídá rodičovské dojetí s tím, aby to vše vyšlo a klaplo. Popravdě nestačím to ani vnímat. Do rychlíku Jízdy králů jsme nasedli se vším všudy, proto jsem kývla i na ten rozhovor, dořekla Kristýna jen několik minut před tím, než ji začal pro celý národ zpovídat redaktor ČT Josef Kvasnička.
To královský otec vše vnímal aktivně, ale v klidu a zpovzdálí. Já jsem spíš plašší, takže jsem všem novinářům řekl, že manželka je tiskový mluvčí. Mám tak vystaráno a mohu se věnovat rodině a kamarádům, kteří k nám přijeli, uvolil ke kratinkému rozhovoru Franta v době, kdy musela být jednomu z trojice koní podána uklidňující injekce. Všude moc lidí. Je to radost mísící se s pocitem chaosu, dodal a přiznal, že i tak by s největší pravděpodobností neváhal a do všeho, co Jízda králů obnáší,  by šel znovu.

Galerie

Tagy článku

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace