Nalévači jeli nonstop

Nalévači jeli nonstop
Foto: pri
Bojkovice Společnost 09 / 03 / 2015

Koštu si užívali muži i ženy napříč generacemi

Od chvíle, kdy v 16 hodin košt slivovice v Bojkovicích s 274 vzorky začal, až po jeho definitivní konec nad ránem to byl pro nalévače maraton. Tak vítěz právě došel, jasným gestem - otočením láhve - demonstrovali kluci u pultu, a to bylo teprve šest hodin. Organizátory nepřekvapila masivní účast a zájem a nebyli smutní, že jejich košt neaspiruje na pozici největšího v okrese. Skvěle se ale vydařilo i jeho třinácté pokračování a SK Slovácká Viktorie Bojkovice a město Bojkovice mohou být spokojeny. Košt ozdobilo 151 vzorků z nejprestižnějšího modrého ovoce. Je to lidová zábava spojená s koštem slivovice, shodovaly se obě strany ve stručné charakteristice koštu. Náš košt je výjimečný v tom, že každý, kdo přispěje půllitrovým vzorkem, má vstup zdarma. Všichni návštěvníci ochutnají z pestré škály kvalitních vzorků a mohou se bavit i u cimbálu s CM Bojkovjan nebo si během večera zatančit s hudební skupinou Kasanova, komentoval Jiří Sojka, koordinátor a předseda organizačního výboru.
Bylo vidět, že košt pořádají sportovci. I starší vítězové se nechali strhnout atmosférou sálu. Několik schůdků na pódium ladně vyběhli a už z rukou starosty Petra Viceníka a Pavla Homoly přebírali diplomy a pamětní sklenice. Po společném fotografování a srnčím guláši jsem se několikrát doslova prodral mezi nalévacím pultem a sálem k pořízení několika snímků a zamířil vyzpovídat vítěze nejprestižnější kategorie Slivovice Marka Dřinka z Ostrožské Lhoty. Sbíral jsem to doma, ale kuriozitou je to, že durancie byly ještě zelené. Urodilo se jich nějak víc a větve se polámaly. Nechal jsem se inspirovat vzpomínkou od jednoho staršího pána, který mi říkal, že i jeho praděda pálil z nedozrálých, a riskl jsem to, přiblížil Dřinka svou cestu k vítězství, k němuž dodal: Říkal jsem, že buď to bude dobrá gořalka, nebo to vyleju. První doušky mi chutnaly, tak jsem ju nechal.
Dopila se. Nezbyla ani na prodej, rozdej. Pro kamarády poslední štamprle. Pevně jsem doufal, že nevyhraju, protože z celého ročníku zbyl už jen poslední litr, usmíval se Dřínka, když jsem se ho zeptal, jestli po něm už někdo nechtěl vítěznou koupit. Mám už jen na dně, tak dva tři hlty a ty rozdám těm, kteří si to zaslouží, dodal a zmizel mezi kamarády v sále.
Košt spojený s návštěvou svých kamarádů si nemohl nechat ujít v sále jasně odlišný muž Manas Kumar Chakraborty. Včera jsem ještě snídal v Dallasu. Večer už jsem byl v Praze a dnes ráno jsem vlakem vyrazil do Bojkovic, shrnul svých posledních 48 hodin života Manas a přiznal, že slivovice je až na druhém místě Do Bojkovic jezdím hlavně za přáteli. Je to tu super, ale košt je opravdu bonusem navíc.

Galerie

Tagy článku

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace