Nevařilův seznam - klíč ke stárkům

Nevařilův seznam - klíč ke stárkům
Foto: pri
Velehrad Společnost 10 / 09 / 2014

Přístřeší k večerní zábavě poskytlo Turistické centrum

Pan Nevařil mně to teda zavařil. Minulý týden jsem několikrát v tomto domku byl a s paní Dorotkovou přípravy na hody pořádně zapil. A dnes su tady s celú dědinú vyzvednout si tu stárku jedinú, pronesl Václav Oliva, velehradský stárek, který přivedl stovky přihlížejících a početnou chasu do ulice Žabinec. Krátce poté vyzval Dorotku Gajdošovou, aby mu předala hodové právo. Tož vidím, že ten nejpěknější Oliva poslední dobú často kolem našej chalupy chodívá. Aj žúdro mi krásně nazdobil a hody včera pořádně zapálil, zveršovala Dorotka, která prozradila, že týden příprav se smetákem v ruce byl pro ni i rodiče náročný. Než zahrála dechovka tuš k přípitku, Dorotčin otec už už foukal vzduch do svých dud, aby si se svými kamarády z mužského sboru z Kunovic mohl od plic zazpívat.
Ta průpovídka na pana Nevařila byla sranda, ale pravdou je, že doma má papír, kde má napsané tipy na stárky sedm let dopředu. Třeba to nevyjde, ale ví, že je z čeho si vybírat, vysvětlil Václav Oliva průpovídku na Jiřího Nevařila staršího. Z mého seznamu jsme vybrali tři adeptky a na castingu si Vašek vybral Dorotku, prostě se líbila, řekl a současně nechtěl víc prozrazovat Nevařil, folklorní patriot z Velehradu.
Stárka byla vybraná rychle, ale stárek na sebe nechal čekat čtyři roky. Pořád jsem říkal, že se necítím. Letos jsem řekl ano, vysvětlil Vašek a jeho kamarád Vojta Luža si jej dobíral: Už jsi prostě dospěl. Ne, jenom jsem pocítil, že je pravý čas. Navíc Dorotka je nejlepší stárka a neříkám to, že jde se mnou, ale že se s námi o přípravy hodů super stará, obhajoval Vašek svůj nejspíš nepopsatelný pocit, který prožíval v čele velmi početného krojovaného průvodu. Hody jsou u nás na pohodu. Do průvodu přichází holky, kluci z okolních dědin a souborů. Jsme otevření každému, kdo přijde i v neúplném kroji, je vítán. Má to u nás naprosto jinou atmosféru než třeba ve Staráku, kde je to jako na vystoupení, srovnal a popsal Luža hlavní plus velehradských hodů. Souhlasila i Dorotka: Jsou to příjemné starosti a radosti a jsem ráda, že mě Vašek zavolal a já mu řekla, že jdu, nechala se slyšet 17letá tanečnice Hradišťanu.
Kompletní průvod zamířil k úřadu, kde jim po třinácté povolení předal Stanislav Gregůrek. Po sólech a společném fotografování zanesla chasa právo do nově postaveného společenského sálu Turistického centra.

Tagy článku

TOPlist