Nevklouzla by ani myš

Nevklouzla by ani myš
Foto: pri
Svárov Společnost 07 / 11 / 2012

Obecní hlášení občany svolalo do kulturního domu

Ani na samotném konci okresu, ve Svárově, nebylo počasí jiné. Déšť změnil naprosto všechny zažité zvyklosti. Sál byl ve chvíli, kdy chasa musela sehrát vyvolávky na otevřené scéně, k prasknutí. Stárkům to vadilo minimálně, i když taháky s veršováním byly viditelnější.
Co se dá dělat..., svěřila první dojmy Barbora Doležalová, stárka letošních hodů, po sehrání všech čtyř vyvolávek. Troufám si říct, že jsme to všechno zvládli velmi dobře i v tomto provedení. Jistě to mělo svou šťávu, podpořil její slova stárek Jiří Hubáček. Mělo to svou atmosféru. Alespoň všichni lidé slyšeli a viděli. Obyčejně, když  už dávno probíhá u domu stárků vyvolávání, tak se půlka lidí ještě cárá po dědině, uvádí Barbora velkou výhodu oproti loňsku, kdy spolu s Jiřím šli za mládky.
V sále to měli mládci i stárci k sobě blízko. Od šenku, odkud vycházeli kluci do přísálí, kde na ně čekaly holky, to bylo pár kroků. Smích, tancování, juchání a samozřejmě chutné doušky hřejivé slivovice vše výborně doplňovaly. 
Né, to nám nevadí, že nám prší. Nic se nám tím nezkazilo. Je to velká změna, ale je to super, nechala se slyšet mládka Nikola Marcaníková po převzetí mládkovských povinností. Čekali jsme celé dopoledne a ani po mši se to neumoudřilo, tak obecní úřad vyhlásil obecním rozhlasem, že se vše přesouvá do kulturáku, přidává a trošičku přece lituje: Je to poprvé, co jsme spolu s Pavlem vyšli za mládky, a zrovna toto. Příští rok budu stárkou. Snad to bude už se sluníčkem.
Mládkování si užíval i Pavel Gajdůšek, kterému nikdo neřekne jinak než Pagáč. Jsem z Velkého Ořechova a tak jako tady dostal taťka přezdívku Brutvan, tak já tuto. Je to sranda a i veršování mi tak vymysleli, říká Pavel, který podpořil Nikolina slova, že příští rok půjdou spolu za stárky. Letos přinesl i vzorek vlastní slivovice. Tipuji, že se vypije tak padesát litrů. Slivovici zásadně nekupujeme. Letos trnky sice nebyly, ale zato jsou bohaté zásoby z loňska, hlásí Pavel a nabízí i mně na zahřátí.
Po převzetí povolení od starosty vše utichlo a lidé se rozešli domů, aby v osm večer rozproudili sál nanovo. Na hodové se chasa blýskla hned dvakrát. Oficiální taneční pásmo v deset podpořilo druhé, načasované na půlnoc, kdy se mohli již zapojit i ostatní tancechtiví hosté.

Tagy článku

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace