Odnesly Mařeny, zpět přinesly Létečko

Odnesly Mařeny, zpět přinesly Létečko
Foto: pri
Uherské Hradiště Společnost 09 / 04 / 2014

Do průvodu se zapojili i občané Uherského Hradiště

Možná by se mohlo zdát, že ani žádná zima nebyla. Nicméně zvyky dělají tradice a ty je vhodné dodržovat. Když se kromě pořádajících přidá několik občanů města Uherské Hradiště, je vše veselejší. Vynášení Mařeny pořádá Hradišťánek popáté v řadě a teprve až letos nás podporují i lidé z města, oplývala radostí Štěpánka Tománková, vedoucí Hradišťánku, když lidé přicházeli na místo odchodu ke Slovácké búdě. Pocity shrnula do krátké věty: Je to úžasné, jsem moc ráda.
Vynášení zimy vychází ze starého pohanského zvyku. Mařeny se vynáší v čas Smrtné neděle, 14 dní před Velikonocemi. Správně bychom měli až zítra, ale bylo by pro nás složitější dát se dohromady, říká Tománková, která zažertovala: Možná bychom ani nemuseli, když letos ani žádná zima nebyla. Tradice je ale tradice, kterou chceme udržovat.
Průvod děvčat ze všech skupinek Hradišťánku prošel přes Prostřední ulici k Moravnímu nábřeží, kde dívky figuríny několika smrtek odstrojily, zapálily a vhodily do Moravy. Po chvilce, kterou většina využila k focení a rozloučení se zimou, už jiná děvčata nad hlavami vyzvedla symbol jara - mašličkami nazdobenou borovou větvičku. S létečky zamířily k hradišťské radnici, kde je očekávali starosta Květoslav Tichavský s místostarostou Stanislavem Blahou.

TOPlist