Olíznout mohli pomerančový med
Foto: pri
Antonín Přílučík z Jalubí obhájil loňské prvenství
Archeoskanzen v Modré se proměnil v medové hradiště. Řinčení zbraní a bojové šarvátky vystřídali včelaři a výrobci včelích produktů. Na jedenáctém ročníku k osvěžení programu připravili organizátoři zahájení výstavy obrazů, pohádku pro děti a také tradiční stloukání másla.
Program byl připraven pro celé rodiny. Děti med konzumovaly ve formě ochutnávky 26 vzorků. Rodičové v sousedním knížecím paláci mohli ochutnat z padesáti vzorků medoviny. Medy máme od místních včelařů, ale zajištěné jsou i medy ze vzdálenějších koutů světa. Podařilo se nám sehnat pomerančový med z Mexika, eukalyptový z Austrálie, med z Chorvatska a dalších evropských zemí, prozradil Luboš Sláma, správce skanzenu. Než mi sdělil vítěze medovin, podotkl, že při organizaci myslí na vše. Do programu není pohádka pro děti zařazena náhodou. Ve stejný čas totiž oficiálně startuje košt medovin. Rodiče tak mohou odložit děti k pohádce a v klidu jít hodnotit chutné vzorky, řekl Sláma, který vítězné pořadí vzal od třetího místa. Degustační komise, na kterou dohlížel stálý vyslanec Rady Evropy ve Štrasburku Tomáš Boček, vybrala archivní medovinu zesnulého Václava Hromčíka. Druhé místo získal Josef Gabriel a po loňském úspěchu se z prvního místa radoval Antonín Přílučík s medovinou lipovou z roku 2011.
Nádherné počasí i poklidnou atmosféru oživilo soutěžní klání v hodu oštěpem o titul Modřanské žihadlo. Hlavní cenou byla v kategorii dospěláků flaška medoviny a v dětské medové oplatky.
Své šedesáté narozeniny oslavil výstavou svých nejmenších obrazů rodák z Kyjova František Hanáček alias mistr ohnivé palety. Loni jsme měli obrazy Tomáše Marečka. Vypadá to, že letošní výstava dala druhý základní kámen nově se rodící tradici, která budou součástí Dne medu a medoviny v Modré, uzavřel Sláma.