Olšava slavila překvapením

Olšava slavila překvapením
Foto: Honza Gajdošík
Uherský Brod Společnost 30 / 06 / 2011

Při oslavě čtyři generace žen tančily pásmo Dívčí hry z roku 1958

Jeden z nejstarších folklorních souborů na Slovácku, Olšava z Uh. Brodu, o víkendu slavil 60. výročí svého založení. A protože je to výročí úctyhodné, připomínají si je hned několika akcemi. První bylo víkendové setkání všech bývalých členů, kterých se sjelo něco přes dvě stě.
Neveřejné oslavy zahájili společným fotografováním a po vzpomínce na zemřelé členy program volně přešel ke společným rozhovorům napříč generacemi. V připraveném hodinovém představení se však nikdo nedočkal novinky.
Standardně bývá v programu taneční pásmo v provedení současných tanečníků, ale letos jsme zvolili jiný postup. Sáhli jsme do historie a v druhém vystoupení jsme oslovili generaci mojí maminky, tedy šedesátníků a sedmdesátníků, aby zatančili nejznámější souborový tanec Dívčí hry, který Olšavu doprovází od roku 1958, prozradila Lenka Švehlíková, vedoucí souboru.
Její maminka Eliška Sušilová myšlenku rozšířila: Na první schůzce příprav jsem ze srandy řekla, že bychom to mohly tančit jako děvčata my. K nápadu se přidalo osm dalších děvčat, jako jsem já, a zkoušení začalo. Na rychlejší část Tulipány přišly na pomoc děti. V jeden čas na pódiu tak stály čtyři generace a bylo vidět, že olšavákům se to líbí, doplnila Sušilová. Pro všechny to tak po tradiční předehře bylo nečekané překvapení. Byla to bomba a sál zašuměl obdivem a potlesk byl bohatý, popisuje Švehlíková, jak to v sále vypadalo, když děvčata vstoupila na scénu.
Bývalí členové dorazili z různých koutů republiky, z Belgie dokonce přijel nejvzdálenější Pavel Klíma. Na pódium přišel zavzpomínat i bývalý primáš CM Jaromír Procházka. Těší mě, že mě lidé neustále oslovují, byť já si všechny nepamatuji. Dnes mi jedna paní říkala, že si pamatuje, když byla v páté třídě a po vystoupení v Praze přijeli k nám do Polné, kde teď žiji. Zařídil jsem jim celovečerní vystoupení a pak prý jeli domů. Kde by mě napadlo, že si to může někdo pamatovat. Psal se rok 1969, řekl primáš, který v CM působil čtvrt století.
Snažil jsem se s lidmi v souboru maximálně vycházet, protože věřím, že folklor má obrovskou společenskou hodnotu. Převážná většina to dělá, protože to vytváří duševní pohodu, když mají k písničce vztah. Odreagují se a lépe snášejí životní těžkosti, poukazuje na přednosti folkloru Procházka, který nyní aktivně pracuje s brodským muzeem na mapování historie cimbálové muziky. Jako student si pamatuji, že zakladatelem byl drogista Ladislav Verner, který za své peníze na Myjavě koupil první brodský cimbál a tak se začala psát historie brodského folkloru.
Na památku každý obdržel odznáček s motivem tanečního páru. Další akcí bude 21. října v předpremiéře dopolední vystoupení pro školy a 29. října premiérové vystoupení programu pro veřejnost.

autor: Pavel Princ

Galerie

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace