On-air, styl, který jí svědčí

On-air, styl, který jí svědčí
Foto: pri  /  Komici na závěrečné děkovačce.
Uherské Hradiště Společnost 02 / 02 / 2012

Kočičková: Ráda bych se vrátila do rádia, jako byl Limonádový Joe

Neuplynul ani rok a do hradišťského Klubu kultury opět přijela partička komiků vystupujících ve stylu stand-up comedy čili Na stojáka. Jednou ze čtveřice hlavních hvězd večera, kterým při vystoupení stačí neotřelý nápad a uprostřed pódia tyčící se mikrofon k hlasitější realizaci, byla i Ester Kočičková. Těsně před vystoupením poskytla DOBRÉMU DNI rozhovor, ve kterém prozrazuje, kdo ji k této disciplíně přivedl, jaké má přání a kam se vrtne, pokud skončí její profesní kariéra svérázné ženy v dnes již možná méně burcující feministické zbroji.

Jak jste se dostala k stand-up comedy?

Vše začalo natáčením pro HBO, tuším před pěti lety, když mě oslovili, jestli bych to nezkusila. Snažili se tento americký styl uvést v Evropě a oslovovali lidi kolem divadla Sklep a Rádia Limonádový Joe se specifickým stylem humoru.

V televizi se ale objevili i naprosto neznámí lidé, jako například Ruda z Ostravy...

To přišlo, až když se začaly dělat konkurzy na nové baviče. A pozor, Ruda už měl tehdy hotovou hereckou konzervatoř!

Musela jste se hledat při vstupu na nový parket?
Musím říct, že se hledám do teď. Snažím se to uchopit po svém. Protože nemám dar vyprávět anekdoty, vypadá to, že se vracím zpátky po elipse ke svým básničkám a výchovným přednáškám.

Máte osvědčenou klasiku, která vždy zabere?

Pořád je poptávka po dvou scénkách a jednou z nich je výuka předstírání ženského orgasmu. I když už to bylo natočeno a lítá to na Youtube, lidi to chtějí pořád znovu a znovu vidět naživo. Asi se tak stane i dnes.

Jste tedy ještě před vystoupením nervózní?
Nervózní jsem, když zařazuji něco nového. Nevíte, jak obecenstvo zareaguje.

Jak se to rozpozná?
Musíte to zkusit a pokud vidíte, že to nefunguje, téma opustit. Většinou lze poznat hned, jestli vystupujeme před publikem, které slyší na košilatější vtipy. Pokud vystupujeme v klubu, kde se pije a pokuřuje a lidé jsou takzvaně předupravení, nemá smysl dávat hlubokomyslné věci. Někdy je mi to líto, že musíme přitápět právě tímto směrem. Orgasmus ale kupodivu funguje vždy a všude, protože ženy mají tento problém zřejmě v každé intelektuální i sociální skupině, i v každém městě. (smích)

Kdo stál u zrodu Komiků?
Byl to Miloš Knor. Bylo mu taky líto, že když se natáčí pro potřeby televize, leckdy se všechno říct nemůže. Často taky míváme i aktuální výstupy, které reagují na opravdu čerstvou událost. Než se zaznamenaný díl odvysílal, bývalo po aktuálnosti. Živá forma hraní je v tomto ohledu bez problémů, a samozřejmě nás především baví, že nás nikdo necenzuruje a scénky dáváme tak, jak je cítíme, podle vlastního svědomí. Témata i používání extrémního výraziva jsou jen na naší zodpovědnosti.

Kdo připravuje scénku?
Sám vystupující. Obsah i zpracování  je na něm. Poslední dobou se v našich představeních objevují scénky dvojic a trojic, taky hodně písní, a to by v přísném televizním formátu HBO nešlo.

Čas je omezený?
Není, každý sám musí odhadnout, kdy přestat.

Je to z publika cítit?
Určitě a někdy je těžké z toho vybruslit. Lidé nereagují a čím více se je snažíte vyburcovat, tím více se v tom topíte. Nejlépe se to ale pozoruje z šatny. (smích)

Co je pro vás tenký led?
Osvědčená témata jsou jako v hospodě: jídlo a pití, drahota, sex, ... Do čeho se nepouštím, je kritika politické scény. Myslím, že ze špatné politiky si srandu dělat nejde. Je to groteska, smutná groteska sama o sobě, s kterou se ani nechci špinit.

Jakou základní vlastnost musí komik mít?  
Smysl pro humor a zkušenosti. Ale určitě musí mít velkou sebereflexi. Měl by být schopen seznat, při vlažné reakci publika, že scénku musí přepracovat, nebo se na ni vykašlat a vymyslet něco jiného.

Bude mít stand-up comedy nějaké televizní pokračování?
Možná se něco chystá, ale dokud to nebude jisté, nechci o tom mluvit.

Moderování rádia, živá vystoupení s Lubomírem Nohavicou, Na stojáka, televizní role. Co je vám bližší?
Snad šansony s Lubošem. Tam se cítím nejlépe. Ještě jsme teď naši spolupráci žánrově obohatili o projekt „Hudba, tanec, klobása“ s orchestrem Kujooni. Je to sice úkrok stranou, ale naprostá sranda a taky zážitek - hrát s dechovkou hezky umcaj, umcaj, pěkně od podlahy.

Prý neznáte nudu?
Pořád něco nestíhám. Chtěla bych dělat spoustu věcí, ale na realizaci řady nápadů nebyl čas, tak zanikly.

Co tedy zůstalo v šuplíku?
Různé legrace. Kdybych měla času nazbyt, zkusila bych třeba zase napsat nějaký ten scénář do televize. Jenže tam je vše tak nejasné a nejisté, že se raděj nepokouším. Nechci psát do šuplíku, a pár námětů už mi tam, díky televizi, skončilo, ačkoli si o ně z dramaturgie sami řekli.

Máte nějaký pracovní sen?
Ráda bych se vrátila do rádia. Není tam na člověka vidět, a asi proto jsem se tam cítila velmi dobře. Nápady se daly realizovat ihned, stačilo si koupit noviny a okamžitě byla inspirace na třicet rozhlasových scének a na spoustu falešných hostů.

Vzala byste tedy opět moderování v rádiu?
Určitě, ale muselo by dávat tvůrčí prostor. Nevím, jestli ještě někdy vznikne stanice jako kdysi naše pražské, údajně prý i kultovní Rádio Limonádový Joe.

Je možné se prosadit v jistě těžké moderátorské konkurenci?

My jsme konkurenci neměli. Naše vysílání bylo naprosto odlišné. Dělali jsme to zkrátka jinak a to se nedá naučit. Musíte mít prostě sklon dělat humor tak anebo tak.

Jaroslav Dušek vám prorokoval ředitelský post psího útulku.
No, to je také možná jeden z mých posledních snů. Až to nepůjde nebo zjistím, že lidi nebavím, začnu se starat o psy.

Jak vznikl váš pseudonym?
Ten mi mimo jiné vymyslel také Jaroslav Dušek. Tehdy bylo třeba v rádiu mít nějaký pseudonym. Ester jsem si vybrala sama a u příjmení, když jsem váhala, řekl: tak buď Kočičková. Několikrát se to zopakovalo a uchytilo se to. Desky fanouškům podepisuji jako Kočičková, daně ovšem platím pod občanským jménem.

Galerie

KOMICI s.r.o.

KOMICI s.r.o.

30 / 01 / 2012
TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace