On: Půjdeš? Ona: Ano

On: Půjdeš? Ona: Ano
Foto: pri
Uherské Hradiště Společnost 17 / 10 / 2012

Každý má své místo, každý někam patří, stejně jako Mařaťan do mařatské chasy. Tímto sloganem se pyšní mařatická chasa nejen na webových stránkách, ale i v samotném průvodu. Mařaticemi prošlo pětatřicet párů hrdých mladých folkloristů, kteří udržují nejen hodové tradice. Volba, kdo půjde za stárky, padla na Soňu Jurčekovou a Ondřeje Synčáka.
Prožívám to naprosto výborně, pochvaluje si Soňa. Rodilá Mařaťanka nejsem, ale žiju tady dlouho a pokud má rád někdo hody a tradice, tak jej to strhne, pokračuje a přiznává, že folkloristka každým coulem není. Nechodím do žádného souboru, ale k tanci mám blízko, protože tančím street dance. Nádherné je prolínání toho moderna a těchto tradic, což se mi velmi líbí, a proto jsem přemluvila před dvěma roky Ondřeje, aby šel se mnou v kroji, poukazuje na fakt, že jak jí, tak i jejímu příteli folklor a tradice učarovaly.
Do kroje ho oblékla Soňa, on ji přivedl ke stárkování. Rozhodnutí padlo na poslední chvíli. Nestála za tím chasa ani kamarádi, začíná Ondřej uvádět vše na pravou míru. Už jsem si říkal, že na to budu starý, a vlastně to nejvíc podpořila maminka.
Ondřej je z tradiční rodiny a jeho maminka má kroje moc ráda a navíc to mají na příští rok zamluvené jiní, tak zvolil tento rok a já jsem ráda, že jdeme. Je zlatý, dodává Soňa těsně před kulturním domem, kde starosta Květoslav Tichavský předal povolení ke konání hodů a popřál: Věřím, že se budete dobře bavit a císařské hody důstojně slavit. Milí chlapci a děvčiče, ať žije hodová tradice.
Na taneční zábavě s DH Boršičanka Antonína Koníčka zatančilo 25 párů hodové tanečky v doprovodu CM Ohnica.

Tagy článku

TOPlist